فرهنگ عذر خواهی عمومی در ژاپن، سنتی ریشه‌ دار است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی‌بی‌سی گزارش داد، عذرخواهی کردن در ژاپن بسیار رایج است؛ به طوریکه به یک فرهنگ نهادینه‌شده در این کشور تبدیل شده است. اما برخی از والدین ژاپنی در سال ۲۰۱۶ به دلیل رفتار ناشایست فرزندانشان نیز در مقابل دوربین‌ها از عموم مردم عذرخواهی کردند.
فرهنگ عذرخواهی در ژاپن ریشه‌های عمیقی در تاریخ این کشور دارد. بسیاری از مردم با کنفرانس‌های مطبوعاتی که در آن تاجران بزرگ یک بیانیه را برای عذرخواهی، قرائت و در مقابل دوربین تعظیم می‌کنند آشنایی دارند؛ اما عذرخواهی والدین ژاپنی از عموم مردم آن هم به دلیل اشتباهاتی که فرزندانشان مرتکب شده‌اند ممکن است برای برخی از مردم ناشناخته باشد.
برای مثال یک بازیگر ژاپنی در ماه اوت به دلیل اتهام اِعمال آزار جنسی که به پسر ۲۲ ساله‌اش وارد شده بود از مردم عذرخواهی کرد. با اینکه فرزند این بازیگر از اتهام وارده تبرئه شد وی اعلام کرد مسئولیت بخشی از رفتار ناشایست فرزندش برعهده او است.
یک مجری تلویزیونی نیز به دلیل بازداشت پسر ۳۱ ساله‌اش به اتهام دزدی، از عموم مردم عذرخواهی کرد و از سمت خود استعفا داد.
ریشه این رفتار به دوره سامورایی‌ها برمی‌گردد. سامورایی‌ها در قرون ۱۵ و ۱۶، خانواده افرادی را که مرتکب جرم می‌شدند مجازات می‌کردند. بین قرون ۱۷ و ۱۹ نیز هر پنج خانواده یک گروه را تشکیل می‌دادند که در صورت ارتکاب جرم از سوی یکی از آنها، دیگران نیز مجازات می‌شدند. با اینکه این قانون در سال ۱۸۶۸ لغو شد، به عنوان یک میراث در فرهنگ ژاپن باقی ماند.