برخی منابع آگاه گزارش دادند که عربستان سعودی با نقض تعهدات خود به طرف مصری تزریق ۳ میلیارد ریال به اقتصاد مصر را متوقف کرده است.

به گزارش پرس شیعه، روزنامه المصری الیوم به نقل از برخی منابع آگاه نوشت که طرف سعودی در شورای هماهنگی مصر و عربستان با تعدادی از پروژه هایی که وزارتخانه های مصر برای جذب ۳۰ میلیارد ریال ارائه کرده بود، مخالفت کرد در حالیکه طرف سعودی پیش از این با تزریق این مبلغ به صورت سرمایه گذاری در قاهره موافقت کرده بود.

بر اساس این گزارش، مصر فهرستی از طرح های پیشنهادی را به طرف سعودی ارائه کرده که مربوط به پروژه های بخش گردشگری، انرژی، نفت و املاک بود و قرار بود مسئولان سعودی آن را مورد بررسی قرار دهند اما با این پروژه ها مخالفت کرده اند.

از سوی دیگر برخی رسانه های خبری مصر از خروج سرمایه گذاران عربستان سعودی از این کشور در سایه مشکلات اقتصادی خبر دادند.

شیخ «عبدالحرمن الشربتلی» سرمایه گذار سعودی در مصر در مصاحبه با روزنامه المصری الیوم گفت که هیچ اطمینانی به سرمایه گذاری در مصر وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دولت مصر به قراردادها و تعهدات خود پایبند نیست و مجوزهای مربوط به بازار خرده فروشی بدون قاعده و قانون اعطا می شود و وضعیت دولت مصر به گونه ای است که کارمندان پایین تر از وزیر تصمیم گیرنده هستند.

وی افزود: حتی نخست وزیر نیز بدون موافقت این کارمندان نمی تواند دستوری صادر کند همچنانکه مصر در آستانه یک مرحله سرنوشت ساز قرار دارد که یا به پیشرفت و شکوفایی می رسد و یا اینکه خدای ناخواسته به عقب بازخواهد گشت.

این سرمایه‌گذار سعودی همچنین اظهار داشت: با وجود همه این مشکلات ما به امید اینکه خسارت ها و سرمایه های دلاری که از دست داده بودیم جبران خواهیم کرد، در بازار ماندیم به خصوص اینکه وقتی سرمایه وارد بازار می شود خروج از آن دیگر دشوار است و گذشته از آن ما باید برای پرداخت بدهی هایی که از بانک ها دریافت کرده ایم به مدیریت پروژه ها ادامه دهیم اما با این حال تعدادی از شرکت ها ادامه این وضعیت را دشوار دیده و نتوانستند خود را با اوضاع وفق دهند و به همین دلیل تصمیم گرفتند سرمایه‌های خود را از مصر خارج کنند.