وزیر نفت قطر با بیان این که ایران از هر گونه اقدامی برای تثبیت بازار نفت حمایت کرده است گفت: در عین حال آن ها خواهان برخورداری از «ملاحظه ویژه» شده است. این موضع آنهاست و ما به موضع آنها احترام می گذاریم.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از سی ان ان، محمد بن صالح السعده، وزیر انرژی قطر که ریاست دوره ای اوپک را نیز بر عهده دارد گفت: «در حال حاضر بهترین پیشنهاد عملی ممکن فریز تولید در سطح ماه ژانویه است… ما فکر می کنیم (فریز تولید) با موافقت بیشتر و بیشتری مواجه خواهد شد، زیرا این به نفع همه طرف هاست.»
۵ عضو اوپک (عربستان، کویت، امارات، قطر و ونزوئلا) به اضافه روسیه با حفظ تولید خود در سطح ماه ژانویه موافقت کرده اند. اما ایران این طرح را به جوک تشبیه کرده و عربستان هم گفته برای کاهش تولید خود آماده نیست.
السعده گفت، ایران از «هرگونه اقدامی» برای تثبیت بازار حمایت کرده، اما در عین حال خواهان برخورداری از «ملاحظه ویژه» شده است.
السعده فزود: «البته این موضع آنهاست و ما به موضع آنها احترام می گذاریم.»
عراق هم که تلاش دارد اقتصاد جنگ زده خود را بازسازی کند، خواستار افزایش تولید است.
قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۷۰ درصد افت داشته و از ابتدای امسال تاکنون دو بار به زیر ۲۷ دلار رسیده است.
السعده گفت، وضعیت هم برای کشورهای سنتی نفت خیز و هم برای سایر تولید کنندگان بی ثبات است. وی افزود، در حالی که شرکت هایی که دسترسی محدودی به منابع مالی دارند، ناگزیر به خروج از بازار شده اند، احتمالا در ماه های آینده شاهد کاهش تولید خواهیم بود.
وضعیت فعلی «مطلقا پایدار نیست» اما یک سال بعد ممکن است قیمت ها به بالای ۵۰ دلار برسد، زیرا با خروج تولید کنندگان پرهزینه، بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت از بازار خارج می شود.