اظهارات وزیر امور خارجه امارات علیه نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) در عراق با واکنش و خشم مقامات، سیاستمداران و مردم این کشور در شبکه های اجتماعی همراه شد.

به گزارش پرس شیعه؛ “عبدالله بن زاید آل نهیان” وزیر امور خارجه امارات دیروز (جمعه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مسکو مدعی شده بود: “از بین بردن داعش مستلزم از بین بردن الحشد الشعبی در عراق است”.

این اظهارات با واکنش و خشم جدید مقامات و سیاستمداران عراقی روبرو شد.

” خالد الاسدی” عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق در بیانیه ای اعلام کرد: این وزیر اماراتی نیروهای الحشد الشعبی و گروههای مقاومت اسلامی را مانند دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره و گروههای تروریستی برشمرد؛ بدون اینکه توجه داشته باشد که نیروهای الحشد الشعبی و مقاومت اسلامی عراق تحت امر فرماندهی کل نیروهای مسلح می جنگند.

وی افزود: اظهارات این وزیر اماراتی دخالت در امور داخلی عراق و اقدامی غیرقابل قبول است، و هدف از آن برهم زدن اوضاع عراق و دفاع از داعش و حمایت از آن می باشد که امری مردود و محکوم است.

الاسدی از وزارت خارجه عراق خواست تا به شدت با این اظهارات برخورد کرده و سفیر امارات را فراخوانده و اعتراض شدید عراق را به وی ابلاغ کند.

“اسکندر وتوت” عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز اظهارات این وزیر اماراتی را محکوم کرد و در بیانیۀ مشابهی گفت: این اظهارات دخالت در امور داخلی عراق است و دولت عراق باید با این اظهارات به شدت برخورد و سفیر امارات را برای اعتراض شدید احضار کند.

وی تاکید کرد: نیروهای الحشد الشعبی و گروههای مقاومت عراقی به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح می جنگند.

کاربران عراقی در شبکه های اجتماعی نیز اظهارات وزیر خارجه امارات را محکوم و از نقش این کشور در عراق انتقاد کردند.