جنگنده های آمریکایی در جنگ افغانستان از پایگاههای هوایی پاکستان استفاده می کرده است و بابت آن مبالغی به اسلام آباد بدهکار است.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از روزنامه «پاکستان»، شرکتهای هواپیمایی آمریکا،روسیه و هند باید ۱۴ میلیارد روپیه بابت استفاده ار حریم هوایی پاکستان به این کشور پرداخت کنند. با وجود پیگیریهای پاکستان از طریق سفارت آمریکا در اسلام آباد این کشور از تسویه بدهی خود به پاکستان طفره می رود.

مقامات هواپیمایی پاکستان برای دریافت ۱۸ میلیون روپیه بارها به سفارت آمریکا در اسلام آباد پیغام فرستند اما تا حالا موفق به دریافت این مقدار پول از واشنگتن نشده اند.

در جنگ افغانستان نیروهای ناتو از پایگاههای هوایی پاکستان استفاده کرده است. آمریکا از پایگاههای هوایی «شمسی» و «شهباز» در ایالت بلوچستان استفاده می کرد. جنگندهای آمریکا در این پایگاههای هوایی پاکستان فرود می آمدند.

رسانه های انگلیسی اعلام کرده اند: هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا از پایگاه هوایی «تربیلا غازی» و دیگر پایگاههای هوایی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان و پاکستان حمله می کردند. بعد از حمله جنگنده های آمریکایی به پاسگاه «سلاله» در مرز افغانستان و پاکستان، اسلام آباد این پایگاه هوایی را از آمریکا پس گرفت.