سخنگوی رئیس جمهور ترکیه گفت: ایالات متحده آمریکا در روابط خود با کردهای سوریه محتاط تر شده و آنکارا شاهد برخی تغییرات در رویکرد واشنگتن در روابط با کردهاست.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از رویترز، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه در جمع خبرنگاران در آنکارا تاکید کرد: من برخی تغییرات را در موضع آمریکا در قبال کردهای سوریه می‌بینم. من فکر می‌کنم آنها محتاط‌تر شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: آنها نگرانی‌هایی را درباره اقدامات کردهای سوریه و ارتباطات با روسیه و رژیم اسد مطرح کرده‌اند.

حمایت آمریکا از شبه‌نظامیان کرد سوریه موجب تنش در روابط واشنگتن و آنکارا شده است.

ابراهیم کالین گفت: آنکارا هیچ طرحی برای عملیات زمینی یک‌جانبه در سوریه ندارد و هماهنگ با ائتلاف بین‌المللی اقدام خواهد کرد.

سخنگوی اردوغان اظهار داشت: ترکیه به‌خاطر ادامه درگیری‌ها، نگرانی‌های جدی درباره توافق آتش‌بس در سوریه دارد. ترکیه به هرگونه حادثه‌ای که امنیت ملی اش را تهدید کند، مطابق با قوانین خودش پاسخ خواهد داد.

روند آتش‌بس سوریه که توسط آمریکا و روسیه اجرایی شده، با توجه به عدم اعتماد بین ترکیه و کردهای سوریه می‌تواند با تهدید جدی روبرو شود. کردهای سوریه به پیشروی‌های زیادی به سوی مرزهای ترکیه دست یافته‌اند و این مسئله مقام‌های آنکارا را نگران کرده است.

کردهای سوریه به رویترز گفتند که از طرح آتش‌بس سوریه تبعیت خواهند کرد، ولی اگر مورد حمله قرار بگیرند، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانند.

کردهای سوریه در حال مقابله با تروریست‌های داعش هستند. ترکیه، حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه را شاخه‌ای از پ‌ک‌ک می‌داند، سازمانی که از سال ۱۹۸۴ میلادی تاکنون برای استقلال کردستان از ترکیه، مبارزه می‌کند.