رئیس اتاق ایران با بیان درخواست فعالان اقتصادی از رئیس‌جمهور سوئیس گفت: در گشایش روابط بانکی میان دو کشور باید تسریع شود.

به گزارش پرس شیعه؛ محسن جلا‌ل‌پور در نشست تجاری ایران و سوئیس که با حضور رئیس‌جمهور سوئیس در اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، گفت: روابط ایران و سوئیس در سال‌های گذشته از قدمت بسیار بالایی برخوردار بوده و سابقه روابط دو کشور به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد که در سال ۱۲۵۲ نیز عهدنامه مودت بین دو کشور ایران و سوئیس امضا شده است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: تمامی زمینه‌ها نشان از روابط عمیق و دیرینه میان ایران و سوئیس دارد و این کشور بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را به رسمیت شناخته و همواره روابط متعادلی میان دو کشور برقرار شده است.

وی با اشاره به میزبانی سوئیس در مذاکرات ۱+۵ تصریح کرد: این میزبانی در ذهن ایرانی‌ها ماندگار شده و کشور سوئیس در سال‌های گذشته نسبت به گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران از خود اشتیاق نشان داده، ضمن اینکه در ماه‌های گذشته با میزبانی خود در مذاکرات ۱+۵ نشان داده که خواستار تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

به گفته جلال‌پور، در سال‌های گذشته روابط ایران و سوئیس تحت تاثیر موضوع هسته‌ای کمرنگ شده است اما ظرفیت بالقوه، متنوع و وسیع بین دو کشور، چشم‌انداز روشن و امیدبخشی را در ماه‌های آتی در روابط اقتصادی نوید می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: توانمندی و ظرفیت برای توسعه روابط تجاری دو کشور وجود دارد که باید از آن بهره برد اما تقاضای ویژه ما از رئیس‌جمهور سوئیس این است که در جریان مسائل بانکی، تسریع لازم به عمل آید.

وی اظهار داشت: وجود بانک‌های معتبر در سوئیس می‌تواند راهگشای همکاری اقتصادی بین دو کشور باشد؛ اگر چه برخی کشورهای اروپایی دیگر همچون ایتالیا نیز در این زمینه پیشگام شده‌اند اما به هر حال روابط ما با سوئیس یک رابطه پایدار و درازمدت بوده است که به نظر می‌رسد با دستور رئیس‌جمهور باید در جهت تسریع مسائل بانکی گام بردارد.

جلال‌پور خاطرنشان کرد: استمرار همکاری در حوزه‌ دارو، لوازم پزشکی، محصولات شیمیایی و صنایع غذایی مدنظر جمهوری اسلامی ایران است، ضمن اینکه فعالان اقتصادی دو کشور بازار وسیع و حوزه نفوذ مناسبی در اقتصاد کشورهای منطقه دارند که بر این اساس می‌توان ایران را پایگاه خوبی برای حضور در یک منطقه پرچمعیت دانست

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: امروز سرآغاز مجدد برای توسعه روابط اقتصادی ایران و سوئیس است که امیدواریم بتوانیم با سرعت، زمان‌های هدررفته را جبران و به یک زمینه مساعد تبدیل کنیم و در این میان، اتاق‌های بازرگانی هم موتور محرکی هستند.

وی خواستار برقراری رابطه دانشگاهی، علمی، فناوری و تکنولوژیکی میان ایران و سوئیس شد و گفت: آینده روابط ایران و سوئیس بسیار روشن است، ضمن اینکه بخش خصوصی از توسعه روابط استقبال می‌کند.