در حالی که گفته می‌شد آمریکا نیروهای خود را در سال ۲۰۱۴ و سپس ۲۰۱۷ میلادی از افغانستان خارج می‌کند، اما برخی از فرماندهان ارشد آمریکایی از حضور طولانی‌مدت نیروهای این کشور خبر می‌دهند.

به گزارش پرس شیعه،فرماندهان ارشد نظامی آمریکایی که چند ماه پیش برنامه داشتند تا در پایان سال آخرین بازماندگان نظامیان این کشور را از افغانستان خارج کنند، در حال حاضر از تعهدی صحبت می‌کنند که بر حسب آن احتمال دارد تا به‌مدت دهه‌ها، هزاران نیروی نظامی در این کشور باقی بمانند.

مقامات ارشد نظامی آمریکایی بر این باورند که تغییر برنامه‌ای که توسط تیم «باراک اوباما» در فصل پاییز گذشته به‌ منظور لغو برنامه خروج نیروهای نظامی گرفته شد، بیانگر این است که دولت افغانستان در مقابل حملات شبه‌نظامیان آسیب‌پذیر می‌باشد.

چشم‌انداز نظامی آمریکا پیشنهاداتی را منعکس می‌کند که توسط برخی جمهوری‌خواهان و مشاوران سیاست خارجی دموکراتها برای حضور طولانی‌مدت در افغانستان گرفته شده‌اند.

«میشل فلورنی» مقام سابق پنتاگون گفت: این منطقه‌ای نیست که بخواهید آن را ترک کنید، بنابراین سؤال اینجاست: نیاز ما با در نظر گرفتن منافع، برای حضور طولانی در افغانستان چیست؟

فرماندهان ارشد آمریکایی بازگشت القاعده، گسترش نفوذ طالبان و ظهور داعش در افغانستان را از دلایل مهم برای تمدید مدت حضور نیروهای خود در این کشور می‌دانند.

همچنین «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد: آمریکا اعتراف کرده که نفوذ گروه تروریستی داعش در مناطق تحت کنترل طالبان گسترش یافته است.

وی افزود: گروه تروریستی داعش در افغانستان مانند سرطان درحال گسترش است.

لاوروف اظهار داشت: آمریکا اخیراً دستور هدف قرار دادن افراد داعش در افغانستان را به نیروهای خود داده است که این اعتراف در مورد گسترش نفوذ داعش در افغانستان است.

گروه داعش برای مبارزه با طالبان تلاش می‌کند تا دایره نفوذ خود را در ولایت های دیگر این کشور افزایش دهد.