در بیست و یکمین دوره نمایشگاه کتاب مسقط بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب از ناشران ایرانی در غرفه جمهوری اسلامی ایران عرضه شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در دومین دوره از حضور ایران در نمایشگاه کتاب مسقط غرفه ایران شاهد مشارکت ناشران فعال در حوزه بین الملل است.

۸۷ عنوان کتاب از ۲۵ ناشر توسط آژانس ادبی نوروز وابسته به انتشارات الهدی، ۱۹ عنوان از کتاب‌های مجمع جهانی اهل بیت (که به تبیین مکتب تشیع و تقریب مذاهب اسلامی می‌پردازد)، ۳۰ عنوان کتاب از انتشارات شباویز که تاکنون به سایر زبان‌ها منتشر شده است و ۳۲ عنوان کتاب از انتشارات علمی فرهنگی که قابلیت عرضه در بازارهای جهانی را دارد، در این نمایشگاه عرضه شده است.

در این دوره از نمایشگاه کتاب مسقط، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسقط نیز در برنامه‌های غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران مشارکت فعال دارد و کارگاه آشنایی با آثار فارسی متناسب با آموزش زبان فارسی برای عرب زبانان با حضور دانش آموختگان عمانی مرکز آموزش زبان فارسی اجرا می‌کند.

انتشارات علمی و فرهنگی با عرضه ۳۲ عنوان کتاب کودک و نوجوان که قابلیت عرضه در بازارهای جهانی را داشته حضور فعال در غرفه ایران دارد. در این دوره از نمایشگاه مذاکرات مقدماتی برای فروش حق چاپ(کپی رایت) به ناشرانی از کشورهای مصر، لبنان و قطر انجام شده و به زودی توافق نهایی برای فروش حق چاپ ۴ عنوان کتاب کودک و نوجوان این انتشارات فراهم می‌شود.

همچنین چاپ مشترک یک نسخه از مصحف شریف نیز با انتشارات مکتبه نشر دارالاسلام سلطنت عمان از دیگر توافقات این دوره از نمایشگاه است. به گفته عارف وکیلی مدیر بخش بین الملل انتشارات علمی و فرهنگی این انتشارات در سال ۹۴ موفق شده فروش حق چاپ ۱۰ عنوان کتاب به کشور ترکیه به تیراژ ۱۰ هزار نسخه را عملی کند. عرضه نمونه‌های برجسته از تصویرگری کتاب ایران در قالب کارت پستال از دیگر فعالیت‌های این انتشارات در غرفه ایران است.

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران با توجه به اشتراکات و رشد جریان تبادل فرهنگی میان دو ملت در سه دهه قبل می‌کوشد با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ادبی در دومین دوره از حضور خود در این نمایشگاه موجبات ارتقاء سطح روابط نویسندگان و ناشران دو کشور را فراهم آورد. از برنامه‌های ایران در این دوره از نمایشگاه می‌توان به معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دعوت از ناشران برای حضوردراین نمایشگاه، عرضه و نمایش بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب درموضوعات ادبیات، هنر، ایران شناسی، کودک و نوجوان و … به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی و معرفی وضعیت نشر کشورمان در قالب یک کتاب به زبان عربی مشتمل بر آمار نشر در ایران، مراجع نشر، معرفی ناشران فعال، موسسات، انجمن و آژانس‌های ادبی مرتبط با نشر اشاره کرد.

بر اساس این گزارش موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این نمایشگاه مذاکره برای فروش رایت کتاب‌های عرضه شده درغرفه ایران را در دستور کار خود قرار داده است که از این بین می‌توان به کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد. یادآوری می‌شود بیست و یکمین دوره نمایشگاه کتاب عمان تا ۱۵ اسفند ماه به مدت ۱۱ روز در مسقط برگزار خواهد شد.