گزارش کار کمیته‌های مختلف بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران تاکنون، در دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی این نمایشگاه ارائه شد.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز شنبه (۸ اسفند) در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با حضور مدیران کمیته‌های گوناگون این نمایشگاه برگزار شد.

در این جلسه امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم مقام رئیس و معاون اجرایی نمایشگاه از تشکیل نخستین جلسه کنترل پروژه و نظارت بر فعالیت‌هایی اجرایی شهر آفتاب خبر داد و گفت: در این جلسه مشترک آقای طائب شرح کاملی از خواسته‌ها و دغدغه‌های ناشران را مطرح کرد و آقای حسینی نماینده شهرداری تهران نیز این موارد را ثبت کرد تا به مدیریت شهر آفتاب ارایه کند.

شهرام‌نیا از پیشرفت‌های عمرانی در مجموعه شهر آفتاب خبر داد و گفت: خوشبختانه با پیگیری مسئولان شهرداری دغدغه‌های آماده سازی نمایشگاه کتاب تهران روز به روز در حال کم شدن است و تاکنون آقای قالیباف به همراه مدیران شهری سه بار از مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب بازدید کرده است.

وی افزود: اولین سازه‌های نمایشگاهی که از کشور ترکیه خریداری شده‌اند و هفته آینده وارد گمرک می‌شوند. پیش ‌ینی می‌شود تا اواخر اسفند ماه نیز این سازه‌ها به منظور آماده‌سازی سالن‌ها در فضای بیرونی نمایشگاه وارد شهر آفتاب شوند.

همایون امیرزاده رئیس کمیته نظارت و ارزیابی نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری نخستین جلسه شورای نظارت و تشریح آن گفت: در دومین جلسه این شورا درباره درخواست‌های ناشران متخلف که امکان ثبت نام در نمایشگاه را نداشته‌اند، تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه‌های تحت مدیریت این معاونت بنای همکاری کامل با تشکل‌های نشر برای برگزاری نمایشگاه را دارند، گفت: ما همه در واقع یک مجموعه هستیم و بنا داریم دست در دست هم نمایشگاهی درخور برگزار کنیم و بر این اساس با تشکل‌های نشر همکاری کرده و فراهم کردن شرایط را برای فعالیت آنها در نمایشگاه کتاب فراهم می‌کنیم.

همچنین در این جلسه حسین صفری، مدیر کمیته اجرایی نمایشگاه با اشاره به مواردی درباره جانمایی کمیته‌ها و سالن‌های مختلف نمایشگاه، گفت: کمیته اجرایی از حدود یک ماه قبل در مجموعه شهر آفتاب مستقر شده و بعد از طراحی و تهیه نقشه مناسب برای جانمایی سالن‌ها، پیشنهاد این کمیته در این خصوص به کمیته‌های مختلف اعلام شده است.

صفری همچنین گزارشی از ماموریت هفته گذشته در کشور امارات با موضوع بازدید از سازه‌های پیشنهادی شهرداری تهران ارائه کرد.

در ادامه جلسه محمدرضا توکل صدیقی، مدیر کمیته ناشران داخلی هم با ارائه گزارشی از وضعیت ثبت نام ناشران، درخواست تمدید مهلت ثبت نام اولیه برای ناشران را ارائه کرد که با موافقت شورا همراه شد.

همچنین در این جلسه حامد میرزابابایی، مدیر کمیته بین الملل هم حساسیت‌های محل سالن این بخش را ذکر کرد و گفت: تاکید ما بر این است که سهولت دسترسی سالن این بخش به گمرک نمایشگاه مدنظر قرار بگیرد.

علی‌اکبر تورانیان، مدیر کمیته اطلاع رسانی هم در ادامه این جلسه با اشاره به ضرورت توجه به افزایش کیفیت و دقت اطلاع رسانی در نمایشگاه کتاب از همکاری افراد شایسته در این حوزه خبر داد و گفت: به طور حتم تلاش می‌کنیم تا کار اطلاع رسانی کتاب در نمایشگاه امسال به نحو احسن و به گونه‌ای که لیاقت کشور و مردم است، انجام شود.

وی همچنین با اشاره به مشکلات و مسائلی که این کمیته برای پایه‌گذاری فعالیت‌های خود با آنها مواجه است، پیگیری ستاد برگزاری نمایشگاه در رفع موانع در این حوزه را خواستار شد.

همچنین یحیی دهقانی مدیر کمیته علمی و فرهنگی نیز از آماده شدن برنامه‌های این کمیته خبر داد و گفت: امسال تلاش شده تا نشست‌های علمی و فرهنگی در یک سالن متمرکز نشود و در بخش‌های مختلف نمایشگاه نشست‌های مختلفی برگزار شود. از این رو هماهنگی‌هایی با کمیته‌های مختلف به منظور جانمایی فضای مناسب در سالن‌ها صورت گرفته است.

محمدحسین متولی مدیر کمیته روابط عمومی و تبلیغات نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در این کمیته گفت: برنامه‌هایی به منظور اطلاع رسانی محیطی انجام شده است. همچنین هماهنگی های لازم با سازمان زیباسازی انجام شده تا بر روی تابلوهای تبلیغاتی شهرداری در فضای نمایشگاه نظارت داشته باشیم. شعارهایی پیشنهادی نیز مشخص شده‌اند تا در جلسه آینده شورای سیاستگذاری ارایه شود.

همچنین سیدمحمد طباطبائی، مدیر کمیته رسانه‌ای و خبری، مصطفی وکیلی قاهانی، مدیر کمیته مالی، محسن نصرالله، مدیر کمیته پشتیبانی، مهدی سهل‌آبادی، مدیر کمیته حراست و داریوش رضوانی، مدیر تشریفات در این جلسه به ارائه نظرات و گزارش فعالیت‌های خود پرداختند.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار خواهد شد.