استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا با اشاره به تنش های موجود میان ترکیه و روسیه، از ادامه کشمکش این دو کشور خبر داده و نزدیکی کردهای سوری به مسکو و واشنگتن را به آینده سیاسی سوریه مرتبط دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری مهر- گرووه بین الملل: به رغم آغاز اجرای آتش بس در سوریه، تنش های میان ترکیه و روسیه بر سر سوریه همچنان ادامه دارد. در روزهای گذشته برخی از اعضای ناتو به صراحت اعلام کرده بودند که در صورت بروز جنگ میان دو کشور، ناتو در حمایت از آنکارا وارد جنگ با مسکو نمی شود.

در چنین شرایطی ترکیه خصومت ورزی خود با کردهای سوریه را ادامه می دهد و همین امر موجب پیش آمدن تنش هایی جدید میان آنکارا و واشنگتن شده است.

در شرایطی که کردهای سوری به دلیل مبارزه با داعش از جایگاهی ویژه در این کشور برخوردار هستند ادامه دشمنی ترکیه با این بخش از جمعیت سوریه آینده این کشور را در ابهام قرار داده است. در همین رابطه برای تحلیل بهتر شرایط با پروفسور «شیرین هانتر» استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا به گفتگو نشستیم که متن این گفتگو به شرح زیر است:

*تنش ها بین ترکیه و روسیه در سوریه بالا گرفته است، با این حساب آیا احتمال بروز جنگ بین دو کشور وجود دارد؟

به رغم افزایش تنش ها در روابط دو کشور (ترکیه و روسیه) این امر بعید است که دو کشور وارد رویارویی نظامی شوند اما با این وجود آنها به رقابت میان خود از طریق گروه های نیابتی و یا تحریک و دستکاری قابلیت های یکدیگر ادامه می دهند. برای مثال ممکن است روسیه مجددا حمایت از حزب کارگردان کردستان (پ ک ک) را افزایش دهد.

*اگر درگیری نظامی میان این دو کشور رخ دهد در این صورت آیا ناتو از ترکیه حمایت خواهد کرد؟

ناتو هر کاری را که لازم باشد برای جلوگیری از بروز جنگ میان روسیه و ترکیه انجام می دهد بنابراین تصمیم گیری در این مورد چندان دشوار نیست. اگر ترکیه در آغاز جنگ با روسیه پیشقدم شود ناتو اضطراری برای وارد شدن در این جنگ ندارد زیرا ناتو تنها در صورتی وارد جنگ می شود که یکی از اعضای آن از سوی کشوری دیگر مورد تجاوز قرار گرفته باشد. اما اگر روسیه آغازگر جنگ باشد آنگاه ناتو ملزم است که در حمایت از ترکیه وارد عمل شود چون این جزو الزامات ناتو است.

*دلیل نزدیکی کردهای سوریه به روسیه و آمریکا چیست؟

کردهای سوریه در حال جنگ با داعش هستند. در نتیجه طبیعی است آنها با کسانی که در حال جنگ با این گروه هستند همکاری کنند و بهبود روابط کردهای سوریه با روسیه و آمریکا نیز در همین راستا است. علاوه بر این آنها (کردهای سوری) می خواهند که در آینده سیاسی سوریه حرفی برای گفتن داشته باشند و از آنجا که روسیه و آمریکا هر دو در شکل گیری آینده سیاسی سوریه نقش خواهند داشت کردهای سوری امیدوارند که داشتن رابطه خوب با این دو کشور شانس آنها را در آینده سیاسی سوریه افزایش دهد.

*میان ترکیه و آمریکا در مورد کردهای سوری اختلافات جدی وجود دارد با توجه به این موضوع وضعیت کردها در آینده سیاسی سوریه چگونه خواهد بود؟

آینده سیاسی سوریه روشن نیست. بنابراین نقشی که کردها خواهند داشت نیز در آینده مشخص می شود. علاوه بر آن، این امید وجود دارد که در آینده سیاسی سوریه شاهد حضور گروه های مختلف و تمرکززدایی باشیم. در صورت بروز چنین وضعیتی در سوریه وضعیت کردهای سوری نیز تغییر می کند اما با این وجود وضعیت آتی کردهای سوری به وضعیت کردهای عراق و ترکیه نیز بستگی دارد.