به گزارش پرس شیعه به نقل از فارس «جابر المبارک الصباح» نخست وزیر کویت با بیان اینکه برای کاهش تنش‌ در منطقه‌، ایران باید سیاست‌هایش را تغییر دهد، تاکید کرد که کشورش خواستار برقراری بهترین روابط با تهران است.

الصباح به مناسبت بیست و پنجمین سالروز آزادی کویت، در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیاه» چاپ لندن ضمن اعلام همبستگی کشورش با عربستان سعودی، مدعی شد که برای کاهش تنش‌ها در منطقه، ایران باید سیاست‌ها و رویکردهای خود را اصلاح کند.

وی با بیان اینکه کویت در سایه سیاست حسن همجواری و احترام حاکمیت همه کشورهای دو حاشیه خلیج فارس، خواستار برقراری بهترین روابط با ایران است، در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه درباره رویارویی عربی ایرانی گفت: آیا مشکلاتی که منطقه ما در آنها گرفتار شده کافی نیست که برخی‌ها از رویارویی‌های جدید سخن می‌گویند؟.

نخست وزیر کویت در پاسخ به سؤال جهت دار خبرنگار این روزنامه سعودی درباره آنچه که دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه می‌نامد، گفت: طبیعی است که ملاحظاتی درباره سیاست‌های منطقه‌ای دولت ایران داریم و این امر جای گفت‌وگوی دائم با مقامات ایران است. کویت موضع روشنی در قبال تحولات اخیر علیه پادشاهی عربی عربستان و شیوه برخورد با هیئت‌هایش در تهران و مشهد داشت.

وی افزود: مسئولیت نظام ایران در تعامل مسئولانه با امور نهفته است حتی اگر طرف‌ها و گروه‌های سیاسی مختلفی در داخل ایران حضور داشته باشند که شدت تندروی و میانه‌روی آنها متفاوت باشد. ما معتقدیم که به سود ایران است که با همسایگان عرب خود سیاست حسن همجواری و احترام حاکمیت همه کشورها در دو طرف خلیج (فارس) در پیش بگیرد.

نخست وزیر کویت با اشاره به تحولات امنیتی در منطقه خاورمیانه، عبرت گرفتن از تحولات گذشته و عدم تکرار اشتباهات را خواستار شد.

الصباح درباره توافق هسته‌ای بین ایران و ۵+۱ گفت: کویت از هر گونه توافقی که تنش‌ها را برطرف و شبح جنگ را از بین ببرد، استقبال می‌کند. همه کشورها حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را دارند و پذیرش مقررات بین‌المللی از سوی ایران موضوع مثبتی است و ای کاش جامعه بین‌الملل همین موضوع را بر اسرائیل تحمیل کنند.