مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به تدوین برخی پایان‌نامه‌هایی که در شأن حوزه و دانشگاه نیست، برخورد کاسب‌کارانه با پایان‌نامه را امری ناپسند دانست.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری روز دوشنبه در هم‌اندیشی ایده‌های برتر در پایان نامه‌های ممتاز دین‌پژوهی، تولید علم و توسعه پژوهش را یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری برشمرد و از اینکه حوزویان و دانشگاهیان هنوز در این زمینه، آن گونه که مورد انتظار است فعالیت نداشتند، ابراز تاسف کرد.

وی در عین حال گفت: البته در زمینه نظریه پردازی، پژوهش، تولید علم، نگارش مقالات و… فعالیت‌هایی به چشم می‌خورد ولی این فعالیت‌ها باید توسعه پیدا کند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ابراز امیدواری کرد که پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی با ابتکار و خلاقیت و توجه به اولویت‌های مورد نیاز جامعه، به منویات مقام معظم رهبری رهبری لبیک بگویند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به نادیده گرفتن اصول و روش تحقیق در برخی پایان‌نامه‌ها و تحقیق‌ها، اظهار داشت: در برخی موارد تحقیقی نوشته می‌شود که در شأن حوزه و دانشگاه نیست.

این عضو خبرگان رهبری، سایه‌نویسی را یکی از آسیب‌های پایان‌نامه نویسی بیان کرد و گفت: در این گونه موارد، افراد جایگزین برای شخص دانشجو پایان نامه می‌نویسند.

به گفته وی، گاهی مواقع این آسیب آنقدر در مراکز علمی رونق پیدا می‌کند که از زشتی آن کاسته می‌شود، در حالی که این آسیب، غم جانکاه است که متوجه پایان نامه‌ها می‌شود.

آیت‌الله حسینی بوشهری برخورد کاسب کارانه با پایان نامه را امری ناپسند دانست و بر لزوم پرهیز از سوء استفاده در روند تولید علم و پژوهش تاکید کرد.

وی سطحی نگری را یکی دیگر از آسیب‌های پایان نامه نویسی برشمرد و خواستار انطباق موضوعات پایان نامه‌ها با نیازهای روز جامعه شد.