رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با یک رسانه عرب زبان از تأخیر کشورهای ۱+۵ در زمینه عمل کردن به تعهداتشان در توافق هسته ای سخن گفت.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه «العربی الجدید» گفتگویی را با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد.

صالحی در جریان این گفتگو با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و ۱+۵ گفت: این توافق عبارت است از یک نقشه راه مشترک؛ نقشه راهی که تمامی طرف ها بر سَر آن توافق کردند. من همچنان با «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا در خصوص ساز و کارهای اجرای این توافق رایزنی می کنم.

وی با بیان اینکه ایران به تعهدات خود در توافق با غرب پایبند است، اظهار داشت: نوعی تأخیر در عمل کردن به تعهدات طرف مقابل مشاهده می شود که آنها باید مسئولیت این اقدام را برعهده گیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: منظورم از تأخیر در عمل کردن به تعهداتشان این است که برخی از موارد توافق شده از جمله رفع تحریم های ضد ایرانی همچنان از سوی طرف مقابل اجرا نشده است؛ تا الان برخی از بانک های بزرگ اروپایی به صورت کامل تحریم های خود علیه ایران را لغو نکرده اند. ما در این خصوص منتظر نتیجه رایزنی های وزارت خارجه با اتحادیه اروپا هستیم.

صالحی در خصوص نحوه بازرسی از سایت های هسته ای ایران در توافق با غرب، اظهار داشت: ایران اجازه بازرسی های خارج از چارچوب بین المللی و آنچه که در توافق آمده است را به طرف مقابل نمی دهد. طبیعتا آنها از تمامی سایت های هسته ای بازرسی به عمل می آورند. در خصوص سایت های غیر هسته ای (نظامی) نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی ابتدا باید دلایل و مستندات خود برای لزوم بازرسی از این سایت ها را ارائه دهد و در صورت مقبول واقع شدن این مستندات، به آنها اجازه بازرسی می دهیم.

وی همچنین با اشاره به بحران ایجاد شده میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص سایت پارچین نیز اظهار داشت: ایران و آژانس در این زمینه به یک نقشه راه مشترکی دست پیدا کردند و این مشکل برای همیشه حل و فصل شد. ایران اخیرا داوطلبانه درب های این سایت را به روی «یوکیو آمانو» گشود. بازرسان آژانس برای سومین بار از این سایت نمونه برداری کردند و آزمایش این نمونه ها عدم صحت ادعاها در خصوص پارچین را اثبات کرد.

صالحی همچنین گفت: بدین ترتیب گمان نمی کنم که مسأله بازدید از سایت های نظامی در آینده مطرح شود. علاوه بر این، مذاکره کنندگان ایرانی در جریان مذاکره با ۱+۵ بر لزوم احترام طرف مقابل به استقلال کشور تأکید کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حوثی ها در یمن نیازی به کمک ایران ندارند، گفت: به عقیده من ملت یمن به تنهایی قادر به محقق ساختن خواسته ها و اهداف خود است.

صالحی با بیان اینکه هیچکس در یمن نمی تواند خواسته های خود را به مردم این کشور تحمیل کند، گفت: عربستان سعودی در نهایت از یمن خارج خواهد شد و مردم یمن نیز همچون مردم سوریه به پیروزی دست خواهند یافت.

رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن «عمیق» و «حساب شده» خواندن هماهنگی های میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه در خصوص سوریه، اظهار داشت: هماهنگی های میان مسکو و تهران درباره سوریه در آینده متزلزل نخواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی پیرامون روابط میان ایران و ترکیه اظهار داشت: روابط میان تهران و آنکارا بسیار خوب است.