کتاب گفتگو با آنتونیونی از مجموعه کتاب‌های گفتگو با کارگردانان توسط نشر شورآفرین منتشر شد.

به گزارش پرس شیعه؛ نشر «شورآفرین» در ادامه‌ انتشار مجموعه‌‌ گفت‌وگو با کارگردانان جهان، کتاب «گفت‌وگو با آنتونیونی» را با ترجمه‌ آرمان صالحی منتشر کرد.

میکل آنجلو آنتونیونی یکی از پیشگامان سینمای مدرن و روشنفکرانه‌ی ایتالیا، اروپا است که با فیلم‌های مطرحی چون «حرفه‌خبرنگار» (مسافر)، «شب»، «صحرای سرخ»، «کسوف» و «آگراندیسمان» خود را در سینمای جهان جاودانه کرد.

او فیلمسازی صاحب سبک بود که به همراه اینگمار برگمان، لوییز بونوئل، فدریکو فلینی، آلن رنه و ژان لوک گدار تحولات و گرایش‌های تازه‌یی را در سینمای اروپای دهه شصت به وجود آورد و تاثیر عمیقی بر فیلم‌سازان نسل خود و نسل‌های بعدی بر جای گذاشت.

دی این کتاب وقتی از او پرسیده می‌شود: «شما در جهان بدون سینما چه حرفه‌یی را برای خود انتخاب می‌کردید؟ چه چیزی می‌ساختید؟» خیلی موجز پاسخ می‌دهد: «فیلم». درواقع می‌توان ادعا کرد که او حتا در جهانی که سینما در آن وجود دارد باز هم فیلم می‌سازد و این به آن معنا است که آنتونیونی سبک هنری نوینی می‌آفریند یا سبک هنری موجود را به شیوه‌یی نوین به ‌کار می‌گیرد.

گفت‌وگو با کارگردانان، سری کتاب‌هایی است که دانشگاه می‌سی‌سی‌پی آن را گرد آورده، و ترجمه‌های فارسی آن توسط آرمان صالحی، حسین کربلایی‌طاهر، فریدون حسن‌پور و از سوی نشر «شورآفرین» منتشر می‌شود.

مجموعه‌ گفت‌وگو با کارگردانانِ نشر «شورآفرین»، تلاشی است برای نفوذ به دنیای شخصی و هنری این افراد، به‌ویژه برای برای خواننده-ببننده‌ای که می‌خواهد از مولفه‌های گوناگون تشکیل‌دهنده یک فیلم و کُلیتی که این عناصر را شکل می‌دهد به دریافتی روشنگر و هنرورانه نائل شود.