بندر بزرگ عمان در راستای تمایل مقامات با این کشور برای توسعه همکاریهای اقتصادی دو جانبه با تهران در دوران پساتحریم، در نظر دارد روابط تجاری و کشتیرانی با ایران را گسترش داده و از رقیبان خود پیش بیافتد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از ایسنا، در پی اجرایی‌شدن توافق هسته‌ای در ژانویه تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران که طی آن روابط صنعت کشتیرانی بین‌المللی قطع و واردات کالا به ایران مختل شده بود، برچیده شد.

بر اساس گزارش رویترز، امارات متحده عربی پیش از این فعالیت کشتیرانی قابل توجهی با ایران داشت و حجم مبادلات کانتینری سالانه میان امارات و ایران پیش از دوران تحریم‌ها یک و نیم میلیون TEU برآورد شده بود. اما اکنون بندر سوهار عمان در نظر دارد از فضای ایجاد شده استفاده کرده و روابط کشتیرانی با ایران را گسترش دهد بویژه که عمان روابط گرم خود با تهران را حفظ کرده است.

عمان می‌تواند از اختلاف دیپلماتیکی که میان عربستان و ایران به وجود آمده و درپی آن ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد و سایر کشورهای منطقه مانند امارات سطح روابط‌شان را تنزل دادند سود ببرد.

گزارش‌هایی که به نقل از شرکت‌های بیمه کشتی منتشر شده اند از ممنوعیت ورود کشتی‌ها با پرچم ایران در بنادر عربستان و بحرین حکایت دارند.

آندره توئت، مدیر عامل بندر و منطقه آزاد سوهار به رویترز اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم سهمی از این بازار داشته باشیم یا فرصت‌های تجاری جدیدی برای تجارت میان عمان و ایران با استفاده از سوهار به عنوان یک پایگاه ایجاد کنیم.

سوهار که یک جوینت ونچر ۵۰-۵۰ میان دولت عمان و بندر هلندی روتردام است به عنوان رگولاتور بندر عمل کرده و یک منطقه آزاد به وسعت ۴۵ کیلومتر را اداره می‌کند.

به گفته مدیر عامل بندر سوهار، این بندر تجارت بیشتر با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت نفت‌کش ملی ایران را هدف گرفته است.

یک کشتی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی اخیرا وارد بندر سوهار شده است. از سوی دیگر سرویس مستقیم میان بندر باری بزرگ بندر‌عباس و سوهار ایجاد شده است. با این همه بندر سوهار به دنبال ارتباط با پایانه‌های ایرانی دیگری مانند چابهار است.

مدیر عامل سوهار در این باره اظهار کرد: ما با شرکت‌های ایرانی متعددی برای سرمایه‌گذاری احتمالی در منطقه آزاد، تولید فلزات و توزیع انواع محصولات کشاورزی گفت‌وگو کرده‌ایم.

مجموعا ورود کشتی‌ها به سوهار سال گذشته به ۲۵۴۵ مورد رسید که نسبت به سال پیش ۲۶ درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، در شرایطی که بازار‌های کشتیرانی کانتینری و باری جهانی از سال ۲۰۰۸ در یک رکود ادامه دار به سر می‌برند، ایران بازار رشد جدیدی برای ترمینال کانتینری بین‌المللی عمان که در سوهار مستقر است به‌شمار می‌رود.