مدیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی امنیت خلیج فارس را با امنیت کشورهای عضو این پیمان مرتبط دانسته و از نقش کویت در تسهیل گشودن پای ناتو به خلیج فارس برای اولین بار تقدیر کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ سایت ناتو، روز گذشته در سفری که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به کویت داشت توافق همکاری بین این سازمان و کویت با هدف گسترش همکاری های دو طرف به امضا رسید.

بعد از امضاء این توافق دبیر کل ناتو از از اقدام کویت که موجبات حضور نظامی ناتو در منطقه خلیج فارس را برای اولین بار تسهیل می کند تقدیر کرد.

در اجلاس سران ناتو در در سال ۲۰۰۴ در شهر استانبول سران این پیمان تصمیماتی را برای گسترش همکاری های این سازمان با دیگر کشورهای خاورمیانه تحت عنوان ابتکار استانبول (ICI) اتخاذ کرده بودند، که می توان توافق اخیر را در راستای اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس استانبول دانست.

بنا به اطلاعات ارائه شده توسط ناتو دفتر ناتو -آی سی آی (NATO-ICI)به عنوان کانونی برای گسترش همکاری های عملی ناتو و کویت و دیگر کشورهای عضو از جمله عربستان و عمان خواهد بود.

بنا به اعلام ناتو این دفتر به عنوان پل ارتباطی و همکاری بین این سازمان و کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت تبادل تجربیات و تفاهم دو جانبه خواهد بود.

استولتنبرگ در جریان دیدار خود از کویت امنیت خلیج فارس را با امنیت کشورهای عضو ناتو مرتبط خواند.

طبق توافق صورت گرفته بین ناتو و کویت ناتو قادر به انتقال نیروها و تجهیزات خود از طریق خاک کویت خواهد بود.