دبیر شورای فرهنگی دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: روش‌های سنتی در امر تبلیغ بسیار مطلوب است ولی باید از ابزارهای نوین نیز بیش از پیش در این زمینه بهره برد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی عصر امروز در همایش تجلیل از گروه‌های تبلیغی که در مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد اظهار داشت: ولی فقیه با تکیه بر پایگاه مردمی در منطقه حاکمیت دارد و ما متاسفانه نتوانسته‌ایم تحولاتی که در منطقه پس از انقلاب به‌وجود آمد را به درستی تحلیل کنیم.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری با بیان اینکه برخی افراد به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه به دنبال جدا کردن روحانیت از متن انقلاب هستند افزود: برخی نیز روحانیت را به سمت و سوی سکولاریسم تشویق می‌کنند.

غلامی با تاکید بر اینکه در طول ۳۷ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد گفت: هنوز بسیاری از مشکلات پاسخ داده نشده و این مسئله خود یک اشکال مهم است که نباید از آن به آسانی گذشت.

وی بیان کرد: طلاب برای جبران این عقب افتادگی باید زیر نظر علمای بزرگ حوزه دست به مهندسی هوشمند و عملیاتی بزنند و اکنون سال‌ها است که جامعه حوزوی منتظر این بازنگری است.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا متن حوزه نسبت به موضوع علوم انسانی اسلام مغفول مانده است تصریح کرد: یکی از عرصه‌های مهم حیاتی، ترویج شبکه وسیع تبلیغ حوزه است و از نظر کمی مبلغان حرفه‌ای اندک شماری داریم.

دبیر شورای فرهنگی دفتر رهبر معظم انقلاب با تاکید براینکه بخش مهمی از حوزه در این زمینه به میدان نیامده است عنوان کرد: شبکه تبلیغ به معنی فعالیت پیوسته و نظام‌مند است که هنوز نتوانستیم به آن برسیم.

وی برگزاری گروه‌های تبلیغی را یک قدم جدی برای رسیدن به یک شبکه نظام‌مند و پیوسته تبلیغی دانست و گفت: روش مخاطب ابزار در تبلیغ از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند کار تبلیغ را بیش از پیش موفق پیش ببرد.

غلامی بر ضرورت طراحی قوی در تربیت گروه‌های تبلیغی تاکید و تصریح کرد: ما باید از ذات دینی مردم بهره ببریم اگر نتوانیم در این زمینه موفق شویم و آن را باور کنیم، دشمن از آن استفاده می‌کند.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه روش‌های سنتی خوبی در امر مهم تبلیغ داریم، گفت: با این وجود نباید از روش‌های نوین غفلت کرد، زیرا که تبلیغ دین بیش از پیش نیازمند فعالیت‌ها و نو آوری است.

وی با بیان اینکه در عرصه کنونی از ابزار خوبی برای روش­‌های تبلیغ برخورداریم تصریح کرد: با ابزارهای دیجیتالی که امروز به وجود آمده و با استفاده از رسانه­‌های دیجیتالی ارسال تصاویر در کمترین زمان انجام می­‌شود و این می­‌تواند در امر تبلیغ بیش از پیش مفید و موثر باشد.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: نباید اجازه بدهیم ابزارهای نوظهور بر امر تبلیغ تحمیل شود، چراکه گاهی اوقات زمانی که از این ابزارها استفاده می‌کنیم از اصل کار غافل می‌شویم.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری افزود: محتوا بر همه عناصر تبلیغ حاکمیت دارد و باید از بی­‌عمقی و بی­‌محتوایی تبلیغ فاصله بگیریم و برای رسیدن به این مهم باید به مخاطب‌شناسی روی بیاوریم.

غلامی با تاکید بر اینکه مخاطب­‌شناسی یکی از نیازهای اصلی تبلیغ است گفت: با مخاطب­‌شناسی نیازهای مخاطبان را کشف کرده و به همان نسبت مفاهیم لازم را ارائه می­‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در چند سال اخیر موج جدید شبهات اعتقادی و رفتاری در جامعه پیشی گرفته است بیان کرد: برخی مبلغان نمی توانند وارد مسائل کلامی بشوند و در برابر شبهات پاسخ‌های قانع کننده‌ای بدهند.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: ما یک خط تولید هدفمند محتوا نداریم و در این زمینه باید از معارف اصیل انقلاب بهره ببریم و آن را محتوای تبلیغ قرار دهیم.

غلامی با بیان اینکه امروز هر عالم روشن بین و دلسوز می­‌داند تلاش برای حفظ اتحاد یک اصل مهم به شمار می­‌رود، گفت: الگوی ما در این زمینه توجه به سیره حضرت علی(ع) است و برای کسانی که نسبت به وحدت بی­‌توجه هستند و تیشه به ریشه مسلمانان می‌زنند بسیار متاسف هستیم.

دبیر شورای فرهنگی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: امروز هر کسی که بر اساس کلام علی(ع) عمل نکند و وحدت را نادیده بگیرد مسئول خون تمام کسانی است که به ناحق توسط گروه­‌های تروریستی تکفیری کشته می­‌شود.