دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی از افتتاح آزمایشگاه ملی نقشه برداری در دانشگاه تهران در اوایل سال ۱۳۹۵ خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ کمال خرازی، در مراسم اختتامیه هفته آگاهی از مغز که عصر دیروز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، عنوان کرد: آزمایشگاه ملی که توسط ستاد علوم شناختی در دانشگاه تهران راه اندازی شده در اوایل سال آینده افتتاح خواهد شد و این آزمایشگاه در اختیار همه دانشگاهها قرار می گیرد.

به گفته دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، آزمایشگاه ملی نقشه برداری از مغز، مجهز به یک مجموعه کامل از پیشرفته ترین دستگاههای مختلف تصویر برداری، اندازه گیری، تحریک و تحلیل برای مطالعات نقشه برداری مغزی است.

وی افزود: همچنین ماموریت این آزمایشگاه حمایت از کلیه تحقیقاتی است که در زمینه نقشه برداری مغزی و علوم شناختی در سطح ملی انجام می شود.

خرازی درباره یکی از پروژه هایی که ستاد علوم شناختی معاونت علمی در راستای اجرایی شدن، از آن حمایت کرده است، گفت: محققان کشور در حال ساخت الکترودی هستند که با کشت آن در مغز می توان بیماری هایی مانند پارکینسون و دیستونیا را بر طرف کرد. آزمایشات ساخت این الکترود به نتیجه رسیده و قرار است که روی حیوان آزمایش شود.

وی افزود: این نوع الکترود قیمت بالایی دارد و امیدواریم که این تجهیزات صنعتی شوند تا بیماریهای پارکینسون و دیستونیا برطرف شود.

خرازی با بیان اینکه امیداوریم با برگزاری برنامه هایی مانند هفته آگاهی از مغز، بهداشت مغز در کشور مورد توجه قرار گیرد، گفت: کار علوم شناختی، شناسایی دنیای اسرار آمیز بدن است که محققان هم در این زمینه فعالیت می کنند تا مغز را بشناسند و از قدرت آن آگاه شوند.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین زمان توسعه علمی و ساختاری مغز در سنین پایین صورت می گیرد، افزود: در همین راستا، محققان تلاش می کنند که بفهمند که چگونه می توانند ذهن و مغز کودکان را سامان بدهند.

دبیر ستاد علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: مغز، سرمایه اصلی انسان به شمار می رود و کسی موفق است که از مغز خود، بهتر استفاده کند. در واقع خود ما مغزمان را می سازیم و با ساختن آن می توانیم روی دیگران تاثیر بگذاریم.

خرازی افزود: مغز، یک سیستم خودکار است و همین موضوع باعث می شود که انرژی کمتری مصرف کند.

وی در خصوص ساختار یک مغز گفت: هر مغز صد بیلیون سلول عصبی دارد و هر سلول یک پردازشگر است و هزاران اتصال بین هر نورون با نورون های دیگر در مغز وجود دارد.

دبیر ستاد علوم شناختی معاونت علمی با بیان اینکه مغز شبکه عظیم اطلاعاتی و داده پردازی است و هر چه بیشتر یادگیری های معنی دار با آن صورت گیرد، تقویت می شود، اظهار کرد: اکنون محققان دنیا در تلاش اند تا از فرتوتی مغز جلوگیری کنند.

به گفته وی، افراد علمی که همواره کارهای فکری و علمی انجام می دهند، کمتر دچار آلزایمر خواهند شد.

دبیر ستاد علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ضرورت کنترل مغز تاکید کرد و گفت: همانگونه که بدن انسان نیاز به چکاپ دارد، مغز هم باید چکاپ شود تا زودتر از آسیب هایی که قرار است به مغز وارد شود، جلوگیری شود. مردم باید مراقب افراد سوء استفاده کننده در این زمینه باشند و به کسانی که از دانش و تخصص لازم برخوردار نیستند، مراجعه نکنند.