کمتر از یک ماه پس از سفر نخست وزیر پاکستان به قطر و امضای قرارداد نهایی واردات گاز طبیعی مایع از این کشور، ورود اولین محموله های ال.ان.جی به پاکستان آغاز شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از «روزنامه پاکستان»، نخستین کشتی حامل بیش از ۱۴۰ هزار متر مکعب گاز طبیعی در کنار ترمینال تبدیل گاز ال ان جی به گاز طبیعی، در بندر «کراچی» پاکستان پهلو گرفت. محموله دوم نیز قرار است سه شنبه هفته آینده وارد بندر کراچی شود.

بر این اساس گاز وارداتی از قطر، پس از تبدیل شدن به گاز طبیعی، در تاسیسات ویژه ای که برای کار در بندر کراچی ایجاد شده است به شبکه لوله گاز پاکستان تزریق می شود.

طبق گفته مقامات رسمی وزارت گاز و منابع طبیعی پاکستان، در شرایط کنونی واردات گاز ال ان جی از قطر، ارزان ترین و سریع ترین راه برای حل بحران انرژی این کشور است.

در همین حال «شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت و انرژی پاکستان نیز با تاکید بر این موضوع اذعان کرده است که واردات گاز ال ان جی از قطر در شرایط کنونی تنها «راه حل کوتاه مدت» برای حل بحران انرژی اسلام آباد است.

گفتنی است پاکستان اگرچه از ذخایر گاز برخوردار است اما تولید گاز در این کشور حدودا ۱۱۴ میلیون متر مکعب در روز است درحالی که میزان تقاضا برای گاز در پاکستان روزانه بیش از یک ۱۷۰ میلیون متر مکعب است و توازن میان سطح تولید و میزان تقاضا وجود ندارد.

اسلام آباد اعلام کرده است که گاز وارداتی از قطر بیشتر در اختیار واحدهای صنعتی از جمله نیروگاه های حرارتی تولید برق قرار خواهد گرفت. مقامات پاکستان معتقدند واردات گاز از قطر می تواند میزان تولید برق در این کشور را به میزان دو هزار مگاوات افزایش دهد.

لازم به ذکر است که قرارداد پاکستان و قطر قراردادی برای مدت ۱۵ سال و قابل تمدید بعد از پایان این مدت است و طبق این قرارداد، قطر سالانه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تن گاز ال. ان. جی به پاکستان صادر خواهد کرد. ارزش کل این قرارداد ۱۶ میلیارد دلار است.