رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفت که برقراری صلح کار طولانی مدت و دشواری است و مشخص کردن تاریخ برای آغاز مذاکرات در این باره آسان نیست.

به گزارش پرس شیعه؛به نقل از «بی بی سی»، «پیر سید احمد گیلانی» رئیس شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت: جنگ با طالبان را مفید و جایز نمی‌داند و به این گروه نیز بارها توصیه کرده که دست از جنگیدن بردارد.

وی خاطرنشان کرد: نقش پاکستان در روند مذاکرات صلح و نفوذ بر طالبان به اندازه‌ای که افغان‌ها باوردارند و رسانه‌ها به آن می‌پردازند نیست.

پیر سید احمد گیلانی افزود: به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان یک‌جانبه کار نخواهد کرد و مشکلات و خواسته‌های هر دو طرف را در نظر خواهد گرفت.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان همچنین گفت: برقراری صلح کار طولانی مدت و دشواری است و مشخص کردن تاریخ برای آغاز مذاکرات در این باره آسان نیست.

گیلانی در حالی چنین اظهاراتی را بیان می‌کند که «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه نخست‌وزیر پاکستان در مذاکرات استراتژیک اسلام‌آباد-واشنگتن که اخیرا در آمریکا برگزار شد، اظهار داشت: رهبران طالبان افغان در پاکستان حضور دارند، بر همین اساس این کشور تاثیر قابل توجهی بر فعالیتهای این گروه دارد.

سرتاج عزیز افزود: اسلام‌آباد می‌تواند طالبان افغان را برای گفت‌وگو تحت فشار قرار دهد و پیش از این نیز با وارد آوردن فشار، آنها را مجبور به حضور در پای میز مذاکرات با دولت کابل درتاریخ ۷ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی کرده بود.

مشاور امور خارجه نخست‌وزیر پاکستان در این نشست که در واشنگتن برگزار شد تأکید کرد که اگر طالبان افغان در روند مذاکرات صلح با دولت کابل حضور نیابند از پاکستان اخراج خواهند شد.

گفتنی است که مقامات افغانستان پیش از این نیز همواره بر این مسئله تأکید داشته‌اند که پاکستان بر فعالیتها و اقدامات طالبان تأثیرگذار است و می‌تواند این گروه را در روند مذاکرات صلح حاضر کند.