یک پایگاه عرب زبان با انتشار گزارشی در خصوص برقراری توافق آتش بس در سوریه، دولت دمشق و هم پیمانان آن از جمله ایران و حزب الله لبنان را برنده و ترکیه را بازنده این توافق معرفی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ پایگاه الوقت با انتشار گزارشی به بررسی آتش بس برقرار شده در سوریه که به دنبال توافق میان آمریکا و روسیه اتفاق افتاد، پرداخت.

این پایگاه در گزارش خود آورده است: پس از آنکه توافق میان روسیه و ایالات متحده آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه از روز شنبه هفته جاری عملیاتی شد، بسیاری پیش بینی کردند که این آتش بس دوام زیادی نخواهد آورد و خیلی زود از سوی یکی از طرفین درگیری در سوریه نقض خواهد شد. با این وجود، چنین اتفاقی ـ حداقل تا به امروز ـ رخ نداده است و همچنان آرامش نسبی بر بسیاری از مناطق سوری حکمفرماست.

در ادامه گزارش «الوقت» آمده است: اجرایی شدن توافق آتش بس در سوریه از روز شنبه مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت و به عنوان یک دستاورد بزرگ نیز عرصه تحولات سوریه مطرح شد. اهمیت برقراری موفقیت آمیز این آتش بس در این مسأله نهفته است که زمینه مناسب برای از سرگیری مذاکرات صلح سوری را فراهم می آورد؛ مذاکراتی که چشمان تمام مردم سوریه به آن دوخته شده تا شاید به جنگ پنج ساله در این کشور برای همیشه پایان بخشد.

«الوقت» در گزارش خود همچنین آورده است: برخی براین باورند که روسیه با موافقت با برقراری آتش بس در سوریه، فرصت ارزشمندی را برای ادامه مبارزه با تروریست های تکفیری و شکست همیشگی آنها از دست داد؛ این در حالی است که نگاهی به توافق آتش بس به خوبی نشان می دهد که اینطور نیست، چراکه مبارزه با تکفیریها و آن دسته از گروه های تروریستی که اسامی آنها در لیست گروه های تروریستی شورای امنیت سازمان ملل دیده می شوند، همچنان در سایه آتش بس نیز ادامه پیدا خواهد کرد و روسیه نیز حملات خود به مواضع آنها را متوقف نمی سازد.

این پایگاه همچنین تصریح می کند: بنابراین نمی توان گفت که روسیه فرصت مبارزه با تروریسم پس از برقراری آتش بس را از دست داده است، بلکه برعکس روسیه با عملیاتی شدن این توافق، مُزد مواضع سالهای اخیر خود در حمایت از دولت دمشق را گرفت.

«الوقت» در ادامه می نویسد: بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران معتقدند که روسیه با «ولادیمیر پوتین» توانست در زمینه مبارزه با تروریسم درس خوبی به غربی ها و ایالات متحده آمریکا بدهد. آنها بر این باورند که برقراری آتش بس در سوریه یک دستاورد بزرگ برای مسکو تلقی می شود؛ دستاوردی که مسکو پس از انتخاب درست هم پیمانان خود در منطقه آن را محقق ساخت.

در همین ارتباط، «الوقت» ادامه می دهد: مقامات روسی به منظور مبارزه با تروریسم و استحکام بخشیدن به مواضع خود در حمایت از دولت دمشق به خوبی ایران و حزب الله لبنان را به عنوان هم پیمانان منطقه ای خود برگزیدند، چراکه هم ایران و هم حزب الله از توانایی ها و قابلیت های سیاسی و نظامی متعددی برخوردار هستند که در سخت ترین و پیچیده ترین شرایط می توانند از آن بهره مند شوند.

این پایگاه همچنین می افزاید: توافق آتش بس میان آمریکا و روسیه شامل داعش و جبهه النصره نمی شود، اما این توافق بر لزوم عدم هدف قرار گرفتن دیگر گروه های مسلح به منظور موفقیت آتش بس تأکید دارد. این مسأله به خوبی نشان می دهد که آمریکا و روسیه به این نتیجه رسیده اند که تنها، برقراری موفقیت آمیز آتش بس مقدمه ای برای ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه خواهد بود؛ مذاکراتی که به گفته «استفان دی میستورا» قرار است در روز ۹ مارس (ماه جاری میلادی) ازسرگرفته شود.

«الوقت» همچنین تصریح می کند: از جمله دیگر اهدافی که روسیه موفق شد به دنبال آتش بس آن را محقق سازد، «منزوی» ساختن ترکیه است. با این توافق، روسیه موفق شد ترکیه را که طی سال های گذشته با حمایت های تمام قد از گروه های تروریستی ـ تکفیری برای سرنگونی بشار اسد تلاش کرده بود، منزوی سازد. اکنون ترکیه نمی تواند بدون اجماع جهانی و در واقع چراغ سبز ایالات متحده اقدام به نقض آتش بس در سوریه کند.

این پایگاه در ادامه می نویسد: روسیه به خوبی بر اجرای توافق آتش بس نظارت داشته و تمامی تحرکات آنکارا در مرزهای سوریه به ویژه در نزدیکی استان «لاذقیه» را به خوبی رصد می کند.

«الوقت» تصریح می کند: بسیاری از کارشناسان بر این باورند که توافق آتش بس در سوریه، اختلافات میان گروه های تروریستی ـ تکفیری در این کشور را عمیق تر از گذشته خواهد ساخت. در مقابل، برقراری آتش بس این امکان را به نیروهای ارتش سوریه می دهد تا خود را بازسازی کرده و با قدرت بیشتری به مبارزه با تروریست های تکفیری ادامه دهند.

این پایگاه در ادامه می نویسد: از آنجایی که برقراری آتش بس در سوریه به نفع دولت این کشور و هم پیمانان آن تمام شده است، دولت دمشق حتی به برخی مواردی که نقض آتش بس در آن مشاهده شده، پاسخی نداده است. دولت سوریه و هم پیمانان آن تمایل ندارند که فرصت کنونی را به سادگی از دست بدهند.