مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو پژوهشی جدید درباره رابطه پنهان میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی منتشر کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه اینترنتی “رای الیوم” امروز(جمعه) به نقل از این مرکز گزارش کرد، علی رغم وجود روابط دیپلماتیک عادی میان طرفین، منافع مشترک باعث جلوگیری ایران از تبدیل شدن به یک ابرقدرت درمنطقه و نزدیکی بیشتر ریاض و تل آویو شد.

مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو، ادامه داد، هدف اساسی طرح عربستان که به طرح عربی تبدیل شده بهبود وجهه سعودی ها پس از رویدادهای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود، در ظاهرعربستان تلاش آمریکا برای نزدیکی به رژیم را نپذیرفت که درباره قطر و عمان همین کار را انجام داد.

عربستان بارها اعلام کرده که پس از طرح عربی دیگر قدم مثبتی به طرف رژیم صهیونیستی بر نمی دارد؛ اما پژوهش به نقل ازاسناد ویکیلکس حاکیست که ریاض و تل آویو گفت و گوهای سری و مستمری درباره مساله ایران انجام دادند.

دربخشی از گزارش این مرکز آمده است، اسناد حاکیست شماری از شرکت های اسرائیل به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مشاوره امنیتی دادند، در زمینه آموزش نیروهای ویژه به یاری آن شتافتند و آن را به سامانه های فناوری پیشرفته مجهز ساختند، همچنین ملاقات هایی سری و مستمرمیان مسئولین بلندپایه طرفین انجام شد.

رژیم صهیونیستی سیاست صادرات سلاح به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تسهیل نمود، مخالفتش با تجهیز کشورهای مزبور به سلاح آمریکایی از سوی واشنگتن را کاهش و در واقع با این اقدام، آشکارا به کشورهای خلیج فارس پیام داد که می توانند همکاری را جایگزین تهدید نمایند.

همچنین تل آویو از آزادی فروش تولیداتش در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برخوردار شد به شرط آنکه بر آن اصطلاح “ساخت اسراییل” درج نشود.

پژوهش به نقل از داستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس افزود، روابط دیپلماتیک علنی با اسرائیل در زمان حاضر بیش از آنکه مثبت باشد، دارای نتایج منفی است چون کشورهای مزبور از روابط سری با تل آویو برخوردارند بدون آنکه واکنش منفی افکار عمومی عربی را در پی داشته باشد که با عادی سازی روابط با تل آویو مخالف است و هر نوع رابطه با این رژیم را نمی پپذیرد.

مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو خاطر نشان ساخت، این مساله منوط به اسرائیل نیز می باشد چون برایش بهتر آن است که رابطه با عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سری و غیر رسمی بماند چون این کشورهای مرتجع حقوق بشر را محترم نمی شمارند. رابطه ریاض تل آویو اخیرا تحکیم شده اما تصمیم گیران در تل آویو خواستار عدم ایجاد ائتلاف با عربستان و همچنین مصر علیه “باراک اوباما” رییس جمهوری آمریکا هستند چون برای روابط اسراییلی آمریکایی که در وضعیت حساسی قرار دارد، زیانبار می باشد.