اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۱۶ نفر و ۱۲ شرکت را پس از آزمایش اخیر هسته‌ای و پرتاب موشک توسط کره شمالی به فهرست تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور افزوده است.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا تدابیر محدودکننده ای را علیه کره شمالی در دسامبر ۲۰۰۶ میلادی اتخاذ کرده بود.

شورای اروپا که شامل ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا است، امروز جمعه اعلام کرده است که افزایش تحریمها علیه کره شمالی، تفسیری از تحریمهای جدید شورای امنیت علیه پیونگ یانگ است.

شورای امنیت در نشست چهارشنبه خود به اتفاق آرا به قطعنامه ای رای داد که تحریمهای فعلی سازمان ملل علیه کره شمالی را به خاطر آزمایش هسته ای ۶ ژانویه تشدید کرده است.

بر اساس تحریمهای جدید، همه محموله های تجاری به کره شمالی یا همه محموله هایی که از این کشور بارگیری شده، باید مورد بازرسی قرار گیرد و نمایندگان تجاری کره شمالی در سوریه، ایران و ویتنام در بین ۱۶ نفری هستند که به فهرست سیاه سازمان ملل افزوده شده اند.

برخی دیپلمات های سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی آمریکا را شدیدترین رژیم تحریمهای سازمان ملل در دو دهه اخیر ارزیابی کرده اند.

کره شمالی اعلام کرده است که توسعه برنامه موشکی و ارسال ماهواره به فضا حق حاکمیتی این کشور است و این برنامه ها را ادامه خواهد داد.