دکتر بهشتی ­پور در برنامه “رویداد” رادیو گفت و گو با موضوع اولین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: کشورهای غربی در حال حاضر هیچ بهانه­ ای برای عدم لغو تحریم ها ندارند و هرچه زودتر باید طبق مواد توافق نامه در راستای لغو تحریم ها اقدام کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رادیو گفت و گو ،دکتر حسن بهشتی ­پور در “رویداد” با اشاره به اولین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: این اولین گزارشی است که در آن سر فصل PMD ذکر نشده است، یعنی ابعاد احتمالی نظامی و اتهاماتی ناجوانمردانه­ ای که طول چندین سال علیه ایران مطرح می شد از این گزارش حذف شده است.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: این گزارش بر اجرای دقیق تمام موارد مورد توافق در برجام تاکید داشته است که از متعهد بودن ایران به موارد برجام ناشی می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تعهدهای طرف مقابل برجام و لغو تحریم ها عنوان کرد: در حال حاضر بخش عمده­ای از تحریم ها لغو شده است اما در اجرای آن ها هنوز مشکلاتی است که از مهم ترین آنها می توان به سویفت اشاره کرد.

وی در خصوص برقرار سوئیفت در ایران گفت: طرف مقابل معتقد است که برای برقراری سوئیفت در ایران باید بانک های ایران شرایط پذیرش این ظرفیت را داشته و ترازنامه های خود را با بانک های جهانی تطبیق دهند.

دکتر بهشتی­ پور با اشاره به این که این گزارش بهانه­ های کشورهای مختلف را برای عدم لغو تحریم تضعیف کرد، اظهار داشت: کشورهای غربی در حال حاضر هیچ بهانه­ای برای عدم لغو تحریم ها ندارند و هرچه زودتر باید طبق مواد توافق نامه در راستای لغو تحریم ها اقدام کنند.

قابل ذکر است؛ برنامه “رویداد” شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۲:۰۰ از شبکه رادیویی گفت ‌و گو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقمندان در سایت شبکه موجود است.