وزیر صنعت و تجارت عمان که دیروز در رأس هیئت اقتصادی وارد بندر چابهار در جنوب شرق کشور شده است، در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان و فعالیت اقتصادی در این بندر از تصمیم این کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، علی بن سعود السنیدی گفت که توسعه روابط ایران و عمان می‌تواند در سطح بین‌المللی موثر باشد.

وی با بیان اینکه پس از بازدید از بندر چابهار عزم ما برای توسعه روابط با ایران مصمم‌تر شده است، افزود: دولت ایران برای توسعه و آبادانی چابهار هزینه‌های زیادی پرداخت کرده است بطوریکه ایجاد زیرساخت‌های ریلی، فرودگاه و توسعه بنادر این منطقه می‌تواند برای فعالیت تجار خارجی با اهمیت و موثر واقع شود.

این مسئول فاصله دریایی اندک میان چابهار و مسقط را فرصت مناسبی برای توسعه روابط در تمام زمینه‌ها و پیشرفت و آبادانی دو منطقه ارزیابی و در ادامه اضافه کرد: دو کشور دوست و همسایه مصمم به توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی هستند و به‌زودی حجم مبادلات و سطح همکاری‌های خود را بیشتر خواهند کرد.

علی بن سعود السنیدی بیان کرد: دو کشور تصمیم قاطع برای حفاظت از منافع یکدیگر در مقابل حملات احتمالی و عداوت کشورهای منطقه را دارند و روابط و همکاری سیاسی خوبی بین دو طرف برقرار است.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار یک هیات بلندپایه اقتصادی و تجاری از کشور عمان به بندر چابهار ایران سفر می‌کند، خاطرنشان کرد: در این سفر مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی عمان، حمل و نقل کالا، شرکت «عمان تل»، صندوق ذخیره ملی، شرکت نفت، تجارت و ارتباطات، گمرک، ویزا و اقامت، پلیس، مدیران مناطق آزاد و تجار و بازرگانان ارشد حضور دارند.

وزیر صنعت عمان گفت: کشور عمان از بزرگ‌ترین وارد کنندگان مواد غذایی در منطقه است که چابهار با فاصله نزدیک دریایی از ما می‌تواند نقش مهمی در بازار صادرات انواع مواد غذایی داشته باشد.

این مسئول افزود: فعالان اقتصادی و تجاری کشور عمان تمایل دارند برای تاسیس نیروگاه آب و برق، تقویت و توسعه خطوط تلفن و اینترنت، واردات مواد غذایی، توسعه بنادر و ایجاد بندرگاه، صنایع سبک و ایجاد سایت در منطقه آزاد چابهار و واردات و صادرات کالا سرمایه‌گذاری کنند.

علی بن سعود السنیدی خاطرنشان کرد: با سفر این هیات بلندپایه ثابت کرده‌ایم که برای توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی جدی هستیم و به‌زودی با راه‌اندازی خط مسافری ایران و عمان تا قبل از پایان سال شمسی به رونق گردشگری منطقه کمک خواهیم کرد.