مشاور رئیس جمهوری در امور سنت گفت: علمای سنتی باید با حضور خود در صحنه، فضا و میدان را از دست افراطیون و جریان های تکفیری خارج و به فریاد جوانان مظلومی برسند که به دست جریان های تکفیری به سمت افراط و ترور می روند.

به گزارش ایرنا، مولوی اسحاق مدنی عصر پنجشنبه در همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام» در قم، افزود: علمای اسلام دو گروه هستند یک گروه، علمای سنتی و گروه دیگر علمای مطالعه ای یعنی کسانی که اسلام را با مطالعه درک کرده اند، می باشند، علمای سنتی نه تنها اسلام را تبلیغ، بلکه به آن عمل هم می کنند.
وی گفت: متاسفانه بسیاری از علمای اسلام تنها در فن خاصی دخالت می کنند و اسلام سیاسی را به کسانی واگذار کرده اند که از راه مطالعه اسلام را فهمیدند، آیا جهاد پیامبر اسلام (ص) تنها همین است که این گروه مطالعه ای بیان می کنند؟
اسحاق مدنی خاطرنشان کرد: درست است پیامبر اسلام(ص) در زمان خود قصاص می کردند ولی همین پیامبر، مجرم هایی مانند هندجگرخوار و قاتل حضرت حمزه (ع) را عفو کردند، امروز مردم عطش اسلام دارند، وقتی عظمت اسلام آن روز را می دیدند و این ذلت های امروز را مشاهده می کنند، تحت تاثیر قرار می گیرند.
وی افزود: علمای سنتی و کسانی که درد اسلام دارند وارد فضای مهم نشده و میدان را خالی کردند، گروه هایی علمدار و پرچمدار اسلام شده اند که وضعیت را به اینجا رساندند، علمای سنتی باید وارد صحنه شوند و به داد اسلام و مردم مظلوم مسلمانی برسند که در دام تکفیری ها قرار می گیرند.
مشاور رئیس جمهوری در امور اهل سنت همچنین گفت: همه وحدت نظر داریم که گروه های تکفیری انسان های بد، بی رحم و غیرمنطقی هستند ولی باید ببنیم چرا اینها در بین مسلمانان نفوذ دارند.
وی ادامه داد: شنیدیم یک دختر یهودی بعد از سه روز که مسلمان شده است، خود را برای انجام عملیات انتحاری و انفجار آماده کرده است، بررسی شود که این چه نیرویی است که اینها به سرعت جذب گروه های تکفیری می شوند؟
اسحاق مدنی گفت: علمای اسلام باید اسلام اصیل و رحمانی را به جوانان و مسلمانان دردمندی که تحت تاثیر تکفیر و افراط قرار می گیرند را بفهمانند.
همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام»، در سالن همایش پیامبر اعظم(ص) مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد.
در این همایش شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی از حوزه های علمیه و دانشگاه ها، علمای شیعه و اهل سنت از ۲۵ کشور شرکت کردند.
اولین همایش جهانی مقابله با جریان های تکفیری با حضور شخصیت های سیاسی و چهره های علمی، فرهنگی و سیاسی از داخل و خارج کشور در آذرماه سال ۹۳ درقم برگزار شد، تاکنون ۱۰ جلد از مقاله های برگزیده آن همایش و ۴۰ عنوان کتاب به زبان های فارسی، عربی و چکیده آنها به زبان انگلیسی چاپ شده است.