وزیر صنعت و تجارت عمان گفت: زیرساخت‌های لازم بندر چابهار برای توسعه روابط اقتصادی ایران و عمان فراهم است.

به گزارش پرس شیعه؛ علی بن سعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت و احمدبن محمد الفطیسی وزیر حمل و نقل عمان به همراه ۵۰ نفر از فعالان اقتصادی و تجاری عمان از بخش‌های مختلف بازرگانی، بنادر، حمل و نقل، موادغذایی، مناطق آزاد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گذرنامه، گمرکات، بانک‌ها، بیمه، کشاورزی و معادن با یک فروند کشتی به نام “هرمز” وارد بندر شهید بهشتی چابهار شدند.

وی گفت: علاقه و رغبت مسئولان رده‌های مختلف ایرانی به ویژه مسئولان بنادر و دریانوردی ایران برای همکاری‌های مشترک می‌تواند تاثیرات فراوانی برای ارتباط دریایی و ترانزیت و حمل و نقل کالا بین دو کشور عمان و ایران داشته باشد.

وزیر صنعت و تجارت عمان ادامه داد: کشور عمان دارای سه بندر اصلی است و اشراف به دریای عمان را دارد و می‌تواند به آبادانی یکدیگر کمک کند.

وی بیان داشت: ۲ کشور عمان و ایران از طریق چابهار فاصله دریایی نزدیکی دارند و این همجواری فرصت مناسبی برای توسعه روابط در تمام زمینه‌ها و پیشرفت و آبادانی است.

سعودالسنیدی با بیان اینکه توسعه روابط ایران و عمان می‌تواند در سطح بین‌المللی موثر باشد گفت: ۲ کشور تصمیم قاطع برای حفاظت از منافع یکدیگر در مقابل حملات احتمالی و عداوت کشورهای منطقه را دارند و روابط و همکاری سیاسی خوبی بین دو طرف برقرار است.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار یک هیئت بلندپایه اقتصادی و تجاری از کشور عمان به بندر چابهار ایران سفر می‌کند، خاطرنشان کرد: در این سفر مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی عمان، حمل و نقل کالا، شرکت عمان تل، صندوق ذخیره ملی، شرکت نفت، تجارت و ارتباطات، گمرک، ویزا و اقامت، پلیس، مدیران مناطق آزاد و تجار و بازرگانان ارشد حضور دارند.

وزیر صنعت و تجارت عمان ادامه داد: با سفر این هیئت بلندپایه ثابت کرده‌ایم که برای توسعه روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی جدی هستیم و به زودی با راه‌اندازی خط مسافری ایران و عمان تا قبل از پایان سال شمسی به رونق گردشگری منطقه کمک خواهیم کرد.

علی بن سعود السنیدی افزود: فعالان اقتصادی و تجاری کشور عمان تمایل دارند برای تاسیس نیروگاه آب و برق، تقویت و توسعه خطوط تلفن و اینترنت، واردات مواد غذایی، توسعه بنادر و ایجاد بندرگاه، صنایع سبک و ایجاد سایت در منطقه آزاد چابهار و واردات و صادرات کالا سرمایه‌گذاری کنند.

وی گفت: کشور عمان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی در منطقه است که چابهار با توجه به فاصله نزدیک دریایی می‌تواند نقش مهمی در بازار صادرات انواع مواد غذایی این کشور داشته باشد.

سعودالسنیدی به برگزاری ۲ کنفراس در ماه‌های مارس و اکتبر اشاره کرد و افزود: پس از برگزاری این کنفرانس‌ها انتظار داریم در زمینه‌های مختلفی همکاری‌ها را آغاز کنیم و جمعیت کثیری از افراد نخبه و متخصص اروپایی در کشور عمان زندگی می‌کنند و آنان نیز می‌توانند در ایران و به ویژه چابهار در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، امنیت اینترنت، بانکداری، بیمه، کشتی و غیره فعالیت کنند.

وزیر صنعت و تجارت عمان با بیان اینکه ایران برای تجارت از دلار و یورو استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به ثبت بیش از ۲۰۰ شرکت ایرانی در عمان پیشنهاد می‌شود از ریال ایران برای فعالیت اقتصادی و تجاری استفاده شود و این را از اینجا باید آغاز کنیم.

سعودالسنیدی گفت: پس از بازدید از بنادر و منطقه آزاد چابهار عزم ما برای توسعه روابط با ایران و چابهار مصمم‌تر شده است و دولت ایران برای توسعه و آبادانی چابهار هزینه‌های زیادی کرده است و زیرساخت‌های ریلی، فرودگاه و توسعه بندر آن می‌تواند برای فعالیت تجار خارجی موثر واقع شود.

این هیئت تجاری و اقتصادی برای نخستین بار با هدف ارتقاء توسعه مناسبات تجاری ۲ کشور ایران و عمان به دعوت معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به بندر چابهار سفر کردند و از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، شهرک پتروشیمی مکران، دیدن کردند.