مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: کشور ایران و عمان روابط سیاسی بسیار عمیقی دارند اما ما خواهان روابط اقتصادی مستحکمتر بین ۲ کشور هستیم.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد سعیدنژاد ظهر امروز در استقبال از هیات عمانی به بندر چابهار اظهار داشت: سرعت عمل در مسولان عمانی به دعوت ما نشانه اراده مسولان کشور عمان برای افزایش سطح همکاری روابط ۲ کشور است.

سعیدنژاد افزود: کشور ایران و عمان روابط سیاسی بسیار عمیقی دارند اما ما خواهان روابط اقتصادی مستحکم‌تر بین ۲ کشور هستیم.

وی منطقه سیستان و بلوچستان به ویژه بندر چابهار را یک کارگاه توسعه‌ای و عملیاتی توصیف کرد و افزود: توسعه محور شرق از سیاست‌های کلان کشور جمهوری اسلامی ایران است و ما توسعه دراین منطقه را با قوت و قدرت کامل ادامه می‌دهیم.

مدیرعامل بنادر و دریانوردی کشور تاکید کرد: با توجه به فاصله نزدیک ۲ کشور و نقش اساسی بندر چابهار و کشور عمان در موافقتنامه عشق‌آباد می‌تواند، در جهت تعاملات اقتصادی و کارایی بنادر ۲ کشور بیش از بیش مستحکم‌تر شود.

وی اتصال بندر چابهار به راه‌آهن در آینده نزدیک، دسترسی به آبهای آزاد، مجاورت در منطقه آزاد چابهار، اتصال خطوط گاز به صنایع در حال اجرا، وجود شهرک‌های پتروشیمی و طرح‌های فولادی را از امتیازات مهم توسعه بندر برشمرد.

سعیدنژاد گفت: تکمیل فاز یک بندر شهید بهشتی توسط خود سازمان بنادر و دریانوردی کشور سرمایه‌گذاری شده اما در بخش تجهیزات توسط کشور هند سرمایه‌گذاری خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تمام فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بنادر از قبیل انبارهای صادراتی و وارداتی، موادمعدنی، انبارهای سیلو و موادغذایی، خدمات بانکرینگ و امکانات و تجهیزات نگهداری کالا برای کشورهای آسیای میانه به استثنای اسکله‌های پیش‌بینی شده در کلیه بنادر توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل سیاست‌های حمایتی سازمان بنادر و دریانوردی برای واردات کالا از بندر چابهار ۳۰ درصد تخفیف و برای کالاهای صادراتی بین ۷۵ تا ۸۰ درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم و از طرفی ما برای خطوط کشتیرانی‌ که با ما قرارداد حجیم و بلندمدت داشته باشند تخفیف ویژه‌ای در نظر می‌گیریم.