معاون شورای مفتی های روسیه گفت: مسلما مرجعیت واحد و یکپارچه که متشکل از علمای بزرگ اسلام است می تواند راهکار بسیار اساسی برای رهایی جهان اسلام از جریان های افراطی و تکفیری باشد.

به گزارش پرس شیعه، مفتی روشن عباس اف روز پنجشنبه در همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام» در قم، افزود: امروز شرایط می طلبد علمای اسلام در کنار هم تشریک مساعی و هم فکری کنند تا راه حل و راهکار مناسبی برای مقابله با چنین جریان های افراطی ایجاد نمایند.
وی تصریح کرد: امروز وضعیت و شرایط به گونه ای است که این جریان ها هرگز با منطق و سخن گفتن راه هدایت را در پیش نمی گیرند و لازم است که مقابله جدی با چنین جریان هایی کنیم و در برابر این افراد و گروه ها بایستیم.
وی تاکید کرد: باید در این رابطه یک موضع بسیار قاطع بگیریم.
عباس اف بیان کرد: ما باید پیامی روشن، متوازن، متعادل، درست، میانه رو و به دور از افراط گری از اسلام ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه این پیام باید بر اساس سنت پیامبر(ص) و کتاب خداوند باشد، گفت: برخی از مفاهیم اساسی در اندیشه اسلامی موجب سوءتفاهم می شود و باید به گونه ای حرکت کنیم تا فضای امروز اندیشه اسلامی که آلوده به مسائل و دسیسه های مختلف است، از تحریف پاک شود.
وی با تاکید بر جلوگیری از تحریف در مبانی اسلامی، اضافه کرد: باید به دور از تعصب ها و با استفاده از اهل علم و بصیرت نسبت به آنچه که خداوند بر اساس حکمت فرموده است، عمل کنیم.
معاون شورای مفتی های روسیه ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین همایش هایی راهبرد بسیار خوبی برای جلوگیری از بیماری موجود در جهان اسلام و پیشگیری از بروز مسائل جدید باشد.
وی افزود: این بیماری ریشه اسلام را هدف گرفته و بهترین راه حل برای مشکلات فعلی التزام به آموزش های الهی است.
وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام(ص)، گفت: غیر مسلمانانی که در کشورهای اسلامی زندگی می کنند، مورد احترام هستند مگر کسانی که بخواهند علیه اسلام اقدامی انجام دهند.
وی افزود: هرگز در برابر کسانی که تحت اسلام بخواهند اسلام را خدشه دار کنند نباید کوتاه آمد و باید مبارزه کرد.
عباس اف تصریح کرد: از همین جهت است که باید علیه کفار و مشرکان وارد جنگ شویم و در این جبهه ماهیت خودمان و دشمن را مشخص کنیم و در برابر آن ها بایستیم.
وی گفت: کسانی که بین مسلمانان مرتکب جنایت می شوند هرگز مورد بخشش خداوند قرار نمی گیرند و خداوند می فرماید که باید علیه این اشخاص و مشرکان ایستاد.
همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام»، در سالن همایش پیامبر اعظم(ص) مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم آغاز به کار کرد.
در این همایش که تا عصر امروز به کار خود ادامه می دهد علاوه بر میهمانان داخلی، شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی از حوزه های علمیه و دانشگاه ها، علمای شیعه و اهل سنت از ۲۵ کشور حضور دارند.
اولین همایش جهانی مقابله با جریان های تکفیری با حضور شخصیت های سیاسی و چهره های علمی، فرهنگی و سیاسی از داخل و خارج کشور در آذرماه سال ۹۳ در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، تاکنون ۱۰ جلد از مقاله های برگزیده آن همایش و ۴۰ عنوان کتاب به زبان های فارسی، عربی و چکیده آنها به زبان انگلیسی چاپ شده است.