همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام» که روز پنجشنبه در مدرسه علمیه امام کاظم (ع) قم آغاز شده بود، عصر امروز با قرائت بیانیه پایانی به کار خود خاتمه داد.

به گزارش پرس شیعه، این همایش با حضور حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی از مراجع تقلید، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیات محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام و سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان و حجج اسلام والمسلمین علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی و سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در حج ترتیب یافته بود.
در بیانیه پایانی این همایش آمده است: در شرایط کنونی، جهان اسلام یکی از تلخ ترین دوره های خود را پشت سر می گذارد، جریان های افراطی و تکفیری با سخنان، فتاوا و اقدامات تفرقه افکنانه خود، موجبات کشتار، خشونت، جنگ مذهبی، انحراف مسلمانان از مسائل اصلی جهان اسلام و تقویت جبهه دشمنان اسلام می شوند و در چنین شرایطی بر علمای اسلام لازم است ضمن طرد و نفی این گروه ها و معرفی اسلام اصیل، رسالت تاریخی خود ر ایفا کنند.
بیانیه حاکیست: اسلام دین رحمت و رافت بوده و از قتل و خشونت مبراست، الگوی مسلمانان، رسول مصطفی (ص) است از این رو همه مسلمانان زندگی مسالمت آمیز با دیگر ادیان و مذاهب را سرلوحه رفتاراجتماعی خود قرار داده و ازهر نوع پرخاش وعملی که موجب بهم زدن همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب گردد، پرهیز می کند.
در قسمت دیگری ازاین بیانیه با اشاره به این که بر اساس سیره عملی و سنت قطعی پیامبر خدا، هر کس شهادتین را به زبان جاری کند، مسلمان بوده و خون، مال، ناموس و آبروی او محترم است و استنباطات شخصی در این زمینه، اجتهاد در مقابل نص است تاکید شده است: به اجماع علمای اسلام، کفر زمانی محقق می شود که انکار صریح ضروری دین صورت گیرد و حال آن که هیچ یک از موضوع های اختلافی موجود در جهان اسلام از ضرورت های دین نبوده و بر همین اساس فردی یا گروهی حق تعرض به دیگران را به بهانه های واهی ندارد.
بیانیه حاکیست: ضمن محکوم کردن جنایت های گروه های تکفیری در کشورهای مختلف اسلامی و گفتارها و اقدام های عده قلیلی تفرقه افکن در شبکه های ماهواره ای، از همه علمای اسلام در تمامی فرقه ها و مذاهب اسلامی می خواهیم تا بدون ملاحظات سیاسی و مذهبی، از افراطیون خود تبری جسته و به صورت رسمی با فتاوا و بیانیه های خود، مسلمانان را از ورود به جنگ مذهبی پرهیز دهند.
در ادامه بیانیه آمده است: از آنجا که دشمنان اسلام از این تندروی ها برای پیشبرد اهداف استکباری خود و تسلط بر منابع جهان اسلام استفاده می کنند و با راه اندازی پروژه اسلام هراسی از نفوذ و گسترش اسلام در جهان جلوگیری می کنند، علمای حاضر در کنگره با صراحت اعلام می کنند مخالف تمامی جریان های افراطی و تکفیری بوده و این گروه ها هیچ ربطی به اسلام و مسلمانان ندارند، ما علمای حاضر در همایش از تمام سیاست مداران منطقه می خواهیم از رفتارهایی که باعث گسترش خشونت و تکفیر می گردد و گام های عملی در راستای جنگ مذهبی است ، پرهیز کنند و در تمام مسائل منطقه ، مذاکره بهترین راه حل و صلح بهترین عاقبت است.
در پایان این بیانیه آمده است: رمز موفقیت امت اسلام در گرو وحدت و بازآفرینی تمدن نوین اسلامی و نشر فرهنگ اصیل و حیات بخش اسلام در سطح جهان با همکاری و همیاری یکدیگر است، در این راستا باید تمام توان و قدرت خود را برای اعتلای کلمه الله و ایجاد تمدنی جدید به کارگیریم و از هر نوع سخن یا رفتاری که می تواند ما را از هدف اصلی دور کند، پرهیز نماییم، با توجه به تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری از سوی مرجع عالیقدر، آیت الله مکارم شیرازی ، دست اتحاد به سوی همه علمای اسلام در سرتاسر عالم گشوده و از تمامی علما می خواهیم که ما رادر این راه خطیر یاری دهند.
علاوه بر میهمانان داخلی، شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی از حوزه های علمیه و دانشگاه ها، علمای شیعه و اهل سنت از ۲۵ کشور دنیا حضور داشتند و برخی از آنان در جمع حاضران سخنرانی کردند.
در این همایش که ریاست عالی آن بر عهده آیت الله ناصر مکارم شیرازی بود آثار چاپ شده دبیرخانه دائمی خطر جریان های تکفیری نیز رونمایی شدند.
برگزاری میزگرد علمی با حضور شخصیت های برجسته علمی داخلی و خارجی نیز از دیگر برنامه هایی بود که در دومین همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری ترتیب یافت.
اولین همایش جهانی مقابله با جریان های تکفیری با حضور شخصیت های سیاسی و چهره های علمی، فرهنگی و سیاسی از داخل و خارج کشور در آذرماه سال ۹۳ در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، تاکنون ۱۰ جلد از مقاله های برگزیده آن همایش و ۴۰ عنوان کتاب به زبان های فارسی، عربی و چکیده آنها به زبان انگلیسی چاپ شده است.