سازمان دفاعی آمریکا موسوم به «دارپا» هواپیمایی را طراحی کرده است که در بلند شدن و فرود آمدن نسبت به سایر هواپیماها به گونه ای متفاوت عمل می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ نام این هواپیمای منحصر به فرد VTOL X-Plane نام دارد که با طراحی ویژه خود قادر به بلند شدن و فرود آمدن به صورت عمودی است.

طراحی بالهای VTOL X-Plane به صورت مشبک است ضمن اینکه ترکیبی از بالهای ثابت و گردان دارد که موجب حرکت عمودی آن در هنگام فرود و بلند شدن می شود.

این هواپیما می تواند سرعت ۵۵۵ کیلومتر تا ۷۴۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشد ضمن اینکه وزن آن ۴۵۳۶ کیلوگرم تا ۵۴۴۳ کیلوگرم خواهد بود که می تواند معادل ۴۰ درصد از وزن خود، بار حمل کند.

هواپیمای VTOL X-Plane بعنوان پیشرفته ترین نوع پرنده به شمار می آید و سیستم هدایتی آن کاملا متفاوت با روش های متداول فعلی است. دو بال بزرگ در قسمت عقب و دو باله کوچکتر موازنه ساز در قسمت جلو آن قرار گرفته است. در بال های آن ۲۴ فن وجود دارد که در هر فن موتور جداگانه ای وجود دارد که این ۲۴ فن توسط یک turboshaft نیرو می گیرند که قدرت آن ۴۰۰۰ اسب بخار است.

همچنین این هواپیما فاقد جعبه دنده است و برای فرود آمدن و بلندشدن عمودی خود، رانش هر یک از فن ها را به صورت مستقل تغییر می دهد.

قرار است آزمایشات پرواز VTOL X-Plane در سال ۲۰۱۸ میلادی انجام گیرد.