عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حرکت جریان های تکفیری و افراطی در جهان اسلام، گفت: امروز مقابله با جریان های تفکیری یکی از مهمترین ضروریات امت اسلامی است.

به گزارش پرس شیعه، مولوی نذیر احمد سلامی روز پنجشنبه در همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام» در قم، افزود: پس از پایان جنگ های صلیبی و بعد از اینکه قدرت های غربی به این نتیجه رسیدند که در عرصه نظامی نمی توانند مسلمانان و قدرت اسلام را از پا درآورند، به ایجاد جریان های استشراق، جهانی شدن و لائیسم دست زدند.
وی با بیان اینکه از آن زمان تاکنون حق و باطل در نبرد بوده اند، اضافه کرد: مستشرقین ابزار پیروزی مسلمانان را بررسی کردند، کتاب نوشتند و شخصیت های تاریخی و حوادث را مطرح کردند و در لا به لای این اقدام ها، هدف های خود را نیز دنبال کردند.
وی افزود: دنیای غرب پس از حصول اطمینان از اینکه در زمینه های علمی و نوظهور نمی تواند مسلمانان را شکست دهند و اسلام را تضعیف کنند، طرح جدایی مسلمانان را از قرآن و اسلام اجرا کردند.
سلامی اضافه کرد: در میان مسلمانان اختلاف مذهبی به وجود آورند، ولی نتوانستند به اهداف خود برسند در نهایت تصمیم گرفتند اختلاف را به جنگ های مذهبی تبدیل کنند.
وی با اشاره به اینکه گروه های تکفیری تقریبا حلقه ای از آن زنجیره هایی است که میان حق و باطل در طول تاریخ بوده است، افزود: این جریان ها امروز به اینجا رسیده اند که گروه های تکفیری را از میان خود مسلمانان با پشتیبانی دنیای غرب و استکبار و برخی کشورهای منطقه به وجود آورند.
وی افزود: دشمنان اسلام پس از انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی در منطقه زمینه گسترش جریان های تکفیری را فراهم کردند تا با بیداری های اسلامی مقابله کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: فقدان رهبری واحد در کشورهای اسلامی زمینه تقویت گروه های تکفیری را فراهم کرد و این گروه ها توانستند هدف های خودشان را در جهان اسلام گسترش دهند.
وی تصریح کرد: این گروه ها تقریبا ماندنی هستند، اما نه به صورتی که قابل کنترل نباشند، می شود کنترل کرد، ولی به این زودی هم نابود نمی شوند.
وی با بیان اینکه داعش پایگاه حاکمیتی و مردمی ندارد، ادامه داد: باید مواظب باشیم زمینه نارضایتی جوانان را در کشورهای اسلامی و خودمان پایان دهیم و زمینه جذب جوانان را فراهم کنیم.
سلامی افزود: اگر به این مسائل توجه نکنیم و زمینه رضایت جوانان به خصوص جوانان بیکار و بی سواد را فراهم نکنیم، این جوانان ملحد و موجب تقویت و گسترش داعش می شوند.
وی تاکید کرد: اگر مسلمانان به منابع مادی و معنوی متوسل شوند و به درستی در سایه انسجام، اتحاد و خرد جمعی بهره برداری کنند، هیچ دشمنی نمی تواند موجب ناامنی و ایجاد اختلاف در جهان اسلام شود.
همایش بین المللی «خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مسئولیت علمای جهان اسلام»، در سالن همایش پیامبر اعظم(ص) مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم آغاز به کار کرد.
در این همایش که تا عصر امروز به کار خود ادامه می دهد علاوه بر میهمانان داخلی، شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی از حوزه های علمیه و دانشگاه ها، علمای شیعه و اهل سنت از ۲۵ کشور حضور دارند.
اولین همایش جهانی مقابله با جریان های تکفیری با حضور شخصیت های سیاسی و چهره های علمی، فرهنگی و سیاسی از داخل و خارج کشور در آذرماه سال ۹۳ در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، تاکنون ۱۰ جلد از مقاله های برگزیده آن همایش و ۴۰ عنوان کتاب به زبان های فارسی، عربی و چکیده آنها به زبان انگلیسی چاپ شده است.