گروه خبر : مذهبی
کد خبر : 330200
تاريخ انتشار : پنجشنبه - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷ - ۱۹:۱۰

آخرالزمان به رنگ سینمای یهود

آخرالزمان به رنگ سینمای یهود
یلم‌های آخرالزمانی ساحران، جادوگران و رمالان، برای به دست آوردن قدرت، عرصه را بر آدمی تنگ کرده و اوضاع را به سمت وحشت و هراس واپسین روزهای حیات بشری پیش می‌برند.

تفکر ظهور حضرت حجت(عج) در میان شیعیان از سوی امامان معصوم‌ علیهم السلام رسیده است و کیفیت آن را نیز توضیح داده‌اند. در اندیشه مسیحیت، بازگشت عیسی علیه السلام یکی از باورهای غالب جامعه مسیحی است که همراه با شوق و انتظار است که در رساله اول و دوم پولس به خوبی منعکس شده است.

در انجیل متّا از زبان عیسى این گونه نقل شده است: «شما نمى‌توانید زمان و موقع آمدن مرا بدانید؛ زیرا این فقط در ید قدرت خداست. هیچ بشرى از آن لحظه (زمان ظهور) آگاهى ندارد حتى فرشتگان، تنها خدا آگاه است.» یا آنکه در انجیل لوقا به نقل از مسیح چنین آمده است: «همیشه آماده باشید، زیرا که من زمانى مى‌آیم که شما گمان نمى‌برید.»

امام صادق علیه السلام اینگونه ظهور حضرت حجت را بشارت داده‌اند: «رسول گرامى اسلام (ص) به على (ع) فرمود: آیا تو را بشارت ندهم؟ آیا تو را خبر ندهم؟ عرض کرد: بله، یا رسول الله. آن حضرت فرمود: هم اینک جبرئیل نزد من بود و مرا خبر داد قائمى که در آخرالزمان ظهور مى‏کند و زمین را پر ازعدل و داد مى‏سازد – همان گونه که از ظلم و جور آکنده شده – از نسل تو و از فرزندان حسین(ع) است.»

پایان تاریخ در دیدگاه یهودیان

ظهور حضرت حجت بدون شک همراه با مشکلات و سختی‌های فراوانی است که بزرگترین آن جنگ آرمگدون و نبرد میان خیر و شر است. بر مبنای عقاید رایج یهودیان پایان تاریخ با حوادث زیر همراه است:
۱-    تجمع یهودیان پراکنده و تبعید شده در اسرائیل
۲-    شکست همه دشمنان اسرائیل
۳-    ساخت معبد سوم در اورشلیم (قدس) و از سرگیری آیین قربانی و امور معبد
۴-    تجدید حیات مردگان یا جذبه
۵-    و ظهور مسیحای یهودیان که پادشاه اسرائیل خواهد بود. او یهودیان اسرائیل را به اسباط اولیه‌شان تقسیم خواهد کرد. در این زمان یأجوج پادشاه مأجوج به اسرائیل حمله می‌کند. یأجوج کیست و ملت مأجوج کدام ملت است هنوز مشخص نیست.

مأجوج وارد جنگ بزرگی می‌شود که در آن بسیاری از نیروهای هر دو طرف کشته می‌شوند و خداوند در آن مداخله نموده و یهودیان را نجات می‌دهد. این جنگ «آرماگدون» نام گرفته است. خداوند پس از اینکه این دشمن را برای همیشه نابود کرد، همه نیروهای اهریمنی را از بین می‌برد. بعداز سال ۶۰۰۰ ، (هزاره هفتم) عصر قدوسیت، آسودگی، زندگی روحانی و صلح فراگیر آغاز می‌شود که «اُلام هابا» نام دارد.

نتیجه تصویری برای آخرالزمان یهودی

یهودیان برای زمینه سازی ظهور چه کرده‌اند

یهودیان معتقدند که باید برای ظهور مسیح، زمینه‌سازی کنند؛ یکی از این برنامه‌ها تشکیل دولت مستقل یهودی است؛ اما یهودیان به تنهایی توان انجام این کار را نداشته و ندارند و به همین منظور داخل در سران کشورهای قدرتمند شدند و با استفاده از قدرت و نفوذ آنها توانستند دولت اسرائیل را تشکیل دهند.  البته آنها معتقدند که این دولت باید در ارض مقدس (بیت المقدس) تشکیل شود و به همین منظور، جنگ با فلسطینیان را به منزله تسخیر بیت المقدس که متعلق به یهودیان است، آغاز کردند.

در سفر پیدایش از عهد عتیق، باب ۱۲ آیه هفت خطاب به ابراهیم(ع) آمده است که «به ذریه تو این زمین را می‌بخشیم» اگر به خود بقبولانیم که این آیات تحریف نشده‌اند و صهیونیست‌ها برای استفاده ابزاری از این آیات تفسیر به رای نکرده‌اند، با کمی تفکر روشن می‌شود که اعراب و پغمبر اسلام(ص) نیز از نسل حضرت ابراهیم(ع) هستند و این سرزمین مختص یهودیان نیست. البته در قرآن نیز آیه‌ای با چنین بحثی مطرح است.

ولی در تفاسیر اینطور آمده که تا زمانی بنی اسرائیل وارث این سرزمین بود که در راه خدا متحمل رنج و سختی و عذاب شده بود ولی پس از آن که برای بار دوم سرپیچی کرد، خداوند آنها را مورد عذاب قرار داد و هر چه در اختیار داشتند، ستاند.

برنامه‌ بعدی پس از غالب شدن بر مسجد الاقصی تخریب آنجا و بنا نهادن هیکل سلیمان در مکان بیت‌المقدس است که برای محقق شدن این کار باید مسلمانان جهان را نابود کنند؛ این کار آنها در عمل تشکیل حکومت داود و تثبیت آن توسط حضرت سلیمان را به یاد می‌آورد و به همین دلیل است که بر رویی هیکل سلیمان تاکید بسیاری شده است.

در کتاب مقدس(تورات) پس از ایجاد دولت یهودی در بیت المقدس، به جنگی به نام آرمگدون  یا هارمجدون  اشاره شده است که جهان درگیر جنگ می‌شود؛ در اواخر این جنگ که یهودیان با عده کمی مقابل دشمنان زیادی در حال شکست خوردن هستند، منجی ظهور می‌کند؛ دشمنان را می‌کشد و همان جا مدفونشان می‌کند که تا چهل سال صحرا از بوی مردگان در عذاب است.

از این به بعد زمان خوشبختی یهود شروع می‌شود و تمام جهان تحت سلطه آنان در می‌آید ؛ هارمجدون نام تپه‌ای در ۵۵ کیلومتری شمال فلسطین، بین حیفا و قدس است که به علت شروع و کثرت درگیری در آن مکان، نام آنجا را بر روی جنگ نهاده اند.

نتیجه تصویری برای آخرالزمان یهودی

آخرالزمان سازی سینما

با توجه به اینکه سینمای هالیوود مسخر در دستان یهود است و عمده کمپانی‌های فعال فیلمساز در هالیوود یهودی هستند.  به همین دلیل تفکر یهودی در فیلم‌های هالیوودی به آسانی قابل مشاهده است. این مسئله را در آثاری زیادی می‌توان مشاهده کرد.

آخرالزمان سازی مولفه مرتبط با منجی‌گرایی است. فیلم «شاگرد جادوگر» از نوع فیلم‌های آخرالزمانی متافیزیکی-جادویی است، در اینگونه فیلم‌های آخرالزمانی ساحران، جادوگران و رمالان، برای به دست آوردن قدرت، عرصه را بر آدمی تنگ کرده و اوضاع را به سمت وحشت و هراس واپسین روزهای حیات بشری پیش می‌برند.

در آخرالزمانی که در الهیات مسیحیت صهیونیستی و در کتب مقدس یاد شده است، در پایان دوران، موجوداتی پلید و شیطانی زندگی انسان‌ها را به خطر می‌اندازند، موجوداتی که در هر یک از داستان‌پردازی‌ها، متفاوت‌اند، در واقع موجودات عجیب و غریب هالیوود ریشه در تفکر مسیحی صهیونیستی و یهودی آنها دارد.

این موضوع را در این داستان می‌توان با موجوداتی چون دیو، اژدها، مرگ خواران، مرده‌های جادوشده، دیوانه‌سازها، حیوانات عجیب و جادوهای خطرناکی دید. موجودات و جادوهایی که زندگی جادوگران و انسان‌های خوب را به خطر انداخته‌اند و مانند سد راهی برای منجی هستند.

امروزه نیز فیلم‌هایی همچون سه گانه دونده مارپیچ، فارنهایت ۴۵۱، سه گانه ناهمتا و … ساختار حکومتی ما بعد بشر کنونی را به تصویر کشیده است که از منجی‌های مختلفی پرده بر می‌دارد که هر کدام شکل، جنسیت، منش، رفتار و اسلوب خاص خود را دارند.

علی اصغر سیاحت هویدا

منابع

۱-    همایون، دکتر محمدهادی، تاریخ تمدن و ملک مهدوی، نشر دانشگاه امام صادق، چاپ دوم، تهران، ۱۳۹۱
۲-    حامدی، محمد مهدی، دشمنان مهدویت چرا و چگونه؟، انتشارات آئین احمد، چاپ نهم، قم، ۱۳۹۳
۳-    شهبازی، عبدالله، بنیان‌های تاریخی اندیشه سیاسی یهود، نشر باشگاه اندیشه، چاپ اول، تهران، ۱۳۸۴
۴-    هلال، رضا، مسیحیت صهیونیست و بنیادگرای آمریکا، علی جنتی، نشر ادیان، چاپ اول، قم، ۱۳۸۳